Yeni İnternet Yasası 2014

Yeni İnternet Yasası 2014 Maddeleri, Yeni İnternet Yasası 2014 Nasıl Olacak

Önceki gün meclis tarafından onaylanan internete erişim ile alakalı yasalarda ne gibi maddeler var? Engel nasıl yapılacak, kim tarafından düzenlenecek?

Yeni onaylanan yasaya göre internet üzerinden yapılmakta olan yayının içerikleri sebebiyle özel yaşamın gizliliğini çiğnediği düşünen bireyler Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına direk başvuru yaparak içeriğin erişimine engel koyulmasını talep edebilecek.

internet yasası

Abdullah Gül de onay verirse yürürlüğe geçecek olan bu düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

– Anahar sözcükler ile uygun olmayan içerikler tespit edilin sayfaya erişim engellenebilecek.

– Erişime engel koyma URL adresi ile gerçekleşecek.

–  Kaynak ülke dışında olsa bile erişime engel konulabilecek. DNS ayarları ile oynanarak siteye girmek mümkün olmayacak.

– Hakimler tarafından 1 gün içinde yasaklama yapılabilecek. Zararlı görülen içerikler kaldırılmazsa 500 ile 1000 TL arasında 1 gün için para cezaları verilecek.

– TİB başkanı internette bir sayfaya erişime engel koyma yetkisine sahip olacak.

– Birliğe yollanacak olan erişime engel koyma kararı 4 saatte yapılmak zorundadır.

– İnternet üzerindeki bu içerik genel manada olmasa bile bazı sayfalarda yapılabilecek. Özetle bir internet sitesi tamamen kapatılmayacak, onun yerine şikayet edilen kısımlar kaldırılabilecek.

TİB BAŞKANINDAN ELEŞTİRİLERE CEVAP GELDİ:

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) altındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun başkanlığını yapan Tayfun Acarer, kabul edilen bu maddelerin uygulanmaya geçmesi ile olacak olayların ayrıntılarını duyurdu.

Karar bu şekli ile uygulanırsa karşılaşılacak durum ile ilgili ayrıntıları anlatan Acarer basında geçen bazı eleştirilere de cevap verdi.

– Bu düzenleme ile kişilik haklarının çiğnenmesi ve özel yaşamın gizliliği hedef alındı.

– Burada yapılmak istenen kişileri mağdur olmasını engellemek. Bu kişiler sadece internet kullanıcısı olmak zorunda değil. Herhangi bir birey de olabilir. Eğer bu bireyin hakları çiğneniyor ise geçerli olacak.

-Bu tür problemleri olan kişi içeriği kendisi engelleyemiyor. Böyle bir şey için önce kaynak yere gitmesi gerekiyor ancak bu kaynakların %95’ten çoğu ülke dışında.

– Facebook, Twitter, Youtube gibi sitelere yazıldığında 2-3 gün geçse bile cevap gelmiyor çünkü bu tipte adresler büyük uluslararası şirketlerden oluşuyorlar ve daha çok bu tür suçlarla ilgilenebiliyorlar.

– Bizim insanımız ise cevap alamadığında ancak mahkeme ile çözüm bulabiliyor. Mahkeme haklı olduğun kabul etti diyelim…

-Mahkeme kararı ile TİB, BTK, Bakanlık gibi yerlere müracat ediyorsunuz. Ancak mahkemenin bile yurt dışında olan kaynaklara ulaşması mümkün değil bu sebeple bundan da bir sonuca ulaşılamıyor.

Yeni İnternet Yasası Sizce Sansür mü ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.