Yeni Eğitim Öğretim Yılı Birçok Yenilikle Başladı

Yeni dersi yılı başladı. Ülke çapında yaklaşık 16 milyon öğrenciyi bekleyen pek çok değişiklik var. SBS’nin kaldırılması ve yerine merkezi sınav sistemi getirilmesi tartışılan en büyük değişiklik.

MEB’in yaptığı değişiklikler sadece merkezi sınav sistemi ile sınırlı değil. 66 ile 68 aylık çocukların okula başlama zorunluluğu kaldırıldı. İlkokul öğrencilerinin yüklerini hafifletmek için ilk ve ikinci dönem ders kitapları ayrıldı. Okul sütü projesi ise aynen sürecek.

Bunların aynında Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği de değişikliklerden nasibini aldı. Yeni yönetmelikte 8. İle 12. Sınıflar arasındaki öğrencilerden evlenenlerin kayıtları açık liseye nakledilecek. Ayrıca meslek liselerinin sınıf mevcudu maksimum 40 olacak. Devamsızlık süresi de 10 gün azaltıldı. Maksimum devamsızlık süresi de 45 gün ile sınırlandırıldı. Geçme notu ise 50 olarak belirlendi. 3 yıl önce başlanan tüm liselerin Anadolu Liselerine dönüştürülmesi ise tamamlandı.

Ayrıca 4 yılda yapılacak anketler ile okul forması konusunda veliler söz sahibi olacak. Bu eğitim yılında MEB ülke FATİH projesi kapsamında 5. Sınıftan 12. Sınıfa kadar olan tüm öğrencilere toplamda 10 milyon 600 bin adet tablet bilgisayar dağıtılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.