Yeni Başbakan Kim Olacak

Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması durumda AKP için yeni bir devire geçilecek. Erdoğan seçimlerin ilk turunda 10 ağustos tarihinde cumhurbaşkanı olarak seçilse bile 28 ağustos tarihine kadar partisinin başında olacak.

Erdoğan cumhurbaşkanlığı görevine geçmek için mecliste yapılan yemin töreni öncesinde Başbakanlık görevinden ve AKP genel başkanlığından istifa edecek. Partide gerçekleşen bu büyük değişim burada başlamış olacak. Peki ya Başbakandan boşalan koltuğa kim geçecek? Şu an için konuşulan adaylar Erdoğan’ın adaylığını resmi olarak açıklaması ile beraber konuşulmaya başlandı. Habertürk tarafından yapılan habere göre en çok konuşulan isimler şu şekilde;

BİNALİ YILDIRIM 

Erdoğan eğer köşke çıkarsa, yerine hükümeti kurma görevi vereceği insanlar arasında Binali Yıldırım ismi geçiyor. Yıldırım geçiş devrinde partiyi 2015 seçimlerine hazırlayabilir gibi duruyor.

MEHMET ALİ ŞAHİN

Bu geçiş devrinde başbakan adayı olarak ismi konuşulan kişiler arasında genel başkan vekilliği yapan Şahin’in de ismi geçiyor.

ARINÇ VE ATALAY

Konuşulan isimler arasında Beşir Atalay ve Bülent Arınç isimleri de sık geçiyor. Bu iki isim AKP’de bu vazifeyi üstlenecek güçlü adaylardan.

ABDULLAH GÜL

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün AKP’nin başına geçmesi bu devir teslim döneminden sonra 45 gün içinde mümkün bir durum. Gül’ün başbakanlık vazifesine geçebilmesi için erken seçime gidilmesi yada 2015 senesinde adaylığını koyup milletvekili olması şartı var.

AHMET DAVUTOĞLU

3 dönem kuralına takılmayacağı için Davutoğlu’nun da ismi kulislerde konuşuluyor. Partideki saygın konumu ve akademik olarak başarılı kariyeri AKP’yi 2015 seçimlerine kadar taşıyabileceğe benziyor.

Bengü Solmaz (eokul-meb.com)

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.