Yeni Atanan Öğretmenler Hazırlık Ödeneği Alacak mı

Geçtiğimiz gün yapılan 37 bin öğretmen atamasının sonuçlanmasının ardından, görev yerleri belli olan öğretmenlerin aklında şimdi de yeni soru işaretleri oluşmaya başladı. Göreve başlamak için yapılması gerekenler, göreve başlamak için gerekli belgeler gibi soruların yanı sıra öğretmenlerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de yeni atanan öğretmenlerin hazırlık ödeneği alıp alamayacağı.

657 sayılı Kanunun ek 32. Maddesinde hazırlık ödeneği ile ilgili olan bilgi açık şekilde ifade edilmektedir ve bu madde şu şekildedir:

“Ek Madde 32 – Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil (…) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz.”

Yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde öğretmenler için sene başında yapılacak olan hazırlık ödeneğinin 95o TL olacağı şeklinde bir bilgi yer almıştır. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından verilen talimat ile bu ödenek öğretmenlere 10 Eylül tarihinden itibaren ödenmeye başlanmıştır.

Bu ödeneği eylülde başlayan öğretmenler tam alırken, ekimde başlayan öğretmenler ise kesintili olarak almaktadır. 2015 yılı Bütçe Kanununun (K) Cetvelinin “IV-Diğer Ödemeler Kısmının” 5. Maddesine göre bu ödeme iki dönemde de farklı şekilde yapılmaktadır. Söz konusu madde şu şekildedir:

“657 sayılı Kanunun ek 32. maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75’i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise yüzde 50’si oranında yapılır.”

Buna göre eylül ayında göreve başlayan öğretmenler eğitime hazırlık ödeneğini tam alırken, ekimde başlayanlar ise bu ödeneği %25 eksik alacaklardır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.