Yeni 2014 Emekli Maaşları Ne Kadar (Zamlı Halde)

Emekli maaşları belli oldu. Hükümetten gerekli açıklama geldi 2014 Bağkur ve İşçi Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak, Bağkur ve İşçi Emekli Maaşları 2014 belli oldu. İşte 2014 emekli maaşları

Son günlerde emekli maaşlarına zam yapılacağı haberi birçok vatandaşı sevindirdi. Memur emeklilerinin ardından işçi ve Bağ-Kur emeklileri de Ocak’ta maaşlarını zamlı olarak alacaklar.

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı açıklandı

para maaş zam

2013 yılı temmuz-aralık enflasyonunun yüzde 3.27 çıkması üzerine, geçen yılın temmuz ayında yüzde 3 zam alan memur, sözleşmeli ve emeklilerine yüzde 0.27 enflasyon farkı ödenecek

Memurun ocak ayında alacağı toplam zam ise enflasyon farkının üzerine brüt 175, net 123,62 lira kadar olacak.

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri 2013 yılı temmuz-aralık dönemi içinyüzde 0.27 oranında enflasyon farkı alacak. Böylece memur maaşına Ocak 2014 itibariyleyapılacak zam, enflasyon farkının üzerine brüt 175, net 123,62 lira kadar olacak.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı aralık ayı tüketici fiyat artışı sonrasında temmuz-aralık dönemi enflasyonu yüzde 3.27 olarak gerçekleşti. Aralık ayı tüketici fiyatları ise yüzde0.46 arttı.

Bu şekilde, geçen yılın ikinci yarısında toplu sözleşme uyarınca yüzde 3 zam alan devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, yüzde 0.27 oranında ek zamma hak kazandı.

– Toplam zam ne kadar olacak?

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin mevcut maaş ve ücretlere 1 Ocak2014’ten geçerli olmak üzere yüzde 0.27’lik enflasyon farkı ilave edilecek. Buna da 2013’te imzalanan, 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme uyarınca memur ve sözleşmelipersonel maaş ve ücretlerine yapılacak brüt 175 lira, net ise 123,62 liralık artış eklenecek.

İŞÇİ EMEKLİLERİ 2014 MAAŞ ZAMMI

İşçi emeklilerinin Ocak ayında alacakları maaşlarına da, yılın ikinci yarısındaki enflasyon rakamı olan yüzde 3.26 oranında zam yapılacak.

————

Çok uzun bir süredir enflasyon farkı haricinde maaşlarına zam uygulanmayan  işçi ve Bağ-Kur emeklileri bu habere oldukça sevindi.  2000 senesinden evvel emekli olmuş işçilerin maaşları intibak zammıyla düzene girmişti. Ancak bu durumun haricinde bu kişilerin maaşına yalnızca enflasyon farkı uygulanıyordu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın geçtiğimiz günlerdeki söylemleri, yılbaşında emekli maaşlarına zam yapılacağı yönündeydi.

Bakan Yazıcı, “Emekli maaşları yılbaşında zamlanacak. 1.5ay ardından kişilerin maaşları yükselecek” demişti. Memur emeklilerinin toplu sözleşme kapsamında zam alacakları kesinleşmişti. Memur emeklilerinin maaşlarına taban aylığı ve enflasyon farklarının da Ocak ayında yansıtılacağı duyurulmuştu. Bakan Yazıcı’nın katıldığı bir söyleşideki cümleleri maaşlarına uzun zamandır zam yapılmayan SSK ve Bağ-Kur emeklilerini oldukça sevindirdi.

Bu kapsamdaki emeklilerin maaşlarına Ocak ayında yalnızca yüzde 3 oranında bir enflasyon farkı uygulanacaktı. Bu konuşmadan sonra bir zam vaadiyle herkes umutlandı. Emekliler bu söylemlerin ardından maaşlarına yapılacak zammında duyurulmasını diliyor.

Diğer bir taraftan 2000 senesinde ve ardından da emekliye ayrılanların intibak hayali devam ediyor. 2000 senesinde emekliye ayrılan kişilerin ilk çıkan intibaktan faydalanamamaları oldukça hayal kırıklığı yaşatmıştı. Bu kapsamda olmayan emekliler ise maaşların hakkaniyetli olması adına intibak düzenlemesinin gerekli olduğunu vurguluyorlar. Bilhassa aynı durumlarda hizmet vermiş ve aynı prim gününden emekli olma hakkı kazanmış kişilerin, yalnızca değişik tarihlerde emekli olmaları oldukça yüksek bir maaş farkına neden olmuştur. Bunlara ek olarak Bağ-Kur emeklileri ve malulen emeklilerde maaşlarının yetersiz olduğunu düşünmektedir.

Emekli Maaşları 2014 ve Bağkur İşçi Emekli Maaşları 2014, Hakkında Yorum ve Sorularınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz.

12 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.