Yemek Yerken Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Yemek yerken uyulması gereken kurallar, yemek yerken uyulması gereken görgü kuralları nelerdir kısaca

Yemek yerken uygulanması gereken bazı görgü kuralları vardır. Bunlar cemiyet yemeklerinde sosyete tabakasının yediği yemeklerdeki kurallar değil, büyüklerimizle yemek yerken sofra adabına uygun olmak için uyulması gereken kurallardır. Bu kurallar paralelinde sofrada bulunan nimetlere ve büyüklere saygımızın bir sonucu olarak uygunsuz hareketlerde bulunmamalıyız.

sınav kahvaltısı

Her sofrada küçük yaştaki çocuklar için mutlaka saygı gösterilmesi gereken bir aile büyüğü olacaktır. Büyüklerimiz her ortamda olduğu gibi sofrada da saygı görmeyi hak eder. Sofrada saygı gösterilmesi gereken biri olmasa bile önümüzde bulunan yemeklere saygı ve şükür adına sofra başında görgü kuralları dahilinde hareket etmeliyiz.

Yemek yerken uyulması gereken görgü kurallarının başında sofrada düzgün bir şekilde oturmak ve sadece yemek yemekle ilgilenmek gelir. Yemek yerken başka bir şeyle uğraşmak hoş bir davranış olmaz. Yemek israf edilmemeli ve çöpe atılmamalı, yemek bulamayan insanlar düşünülerek yiyebileceğimiz kadar yemeği tabağımıza koymalıyız. Yemek dışında yemeğin yanında yenen ekmek de israf edilmemelidir çünkü bunların hepsi birer nimettir. Son olarak da yemekten kalkarken karnımızı doyurabildiğimiz için şükretmeliyiz.

Yemek yerken uyulması gereken kurallar hakkında sorularınızı paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.