YDS’ye Girmek İçin Nedeniniz Olabilir

Eskiden uygulanan KPSS yabancı dil, KPDS ve ÜDS artık tedavülden kalktı. Günümüzde hepsi için tek bir sınav olan YDS yapılıyor. Eski sınavların puanları ile hangi yerleştirmelere girilebiliyorsa YDS puanı ile hepsine girilebiliyor. ÖSYM YDS’ye girecek adaylar için başvuru sürecini 10-22 Temmuz 2014 olarak belirledi. Adaylar sınava 7 Eylül 2014 tarihinde girecek.

YDS’ye girebilecek olan adaylar şu şekilde sıralanabilir:

– KPSS Lise adayları

– KPSS Önlisans adayları

– Üniversite 3 ve 4. sınıfta okuyanlar

– KPSS Lisans adayları

– KPSS A grubu adayları

– Kamu personeli

– Yüksek lisans adayları

– Araştırma görevlisi olmak isteyenler

– Doktora adayları

– Sanatta ve doktorada yeterlik çalışmasına başvurmak isteyenler

– Diş hekimliği ve tıpta uzmanlık sınavlarına katılmak isteyenler

– Yurt dışında herhangi bir yükseköğretim programını bitirmiş olanlar

Yabancı dil şartı, öğrenim şartının yanında bazı kurumlar  tarafından KPSS merkezi yerleştirmelerinde aranabilen bir şart. Lise düzeyi için genelde bu şart bulunmuyor fakat KPSS’den yeterli puanı alamamış  bir aday yabancı dil belgesini edinerek bu belgeyi edinmemiş pek çok adayın önüne geçip kontenjanlara yerleşebilir.

Atama ve araştırma görevlisi seçme işlemlerinde söz konusu kurumun yabancı dil yeterlik sınavlarına girilmesi gerekmektedir. Ancak YDS’ye girmek bunun alternatif bir yoludur. İlgili kurum işlemin gerçekleşmesi için hem kendi yabancı dil yeterlik sınavı hem de YDS taban puanını belirler. Böylece YDS’ye lisans programlarında son sınıf veya sondan bir önceki sınıfı okumakta olan öğrencilerin girebileceğini söyleyebiliriz.

Yabancı dil puanı, lisans seviyesindeki yerleştirmelerin neredeyse tüm kontenjanlarında istenen bir puandır. Yani lisans adayları YDS’ye girerse büyük bir avantaj sağlarlar.

KPSS A grubu adaylarının puanlarından 91 adedi yabancı dil eklentisini de barındırır. Örneğin hukuk, maliye ve iktisat bölümlerine hazırlığını tamamlamış bir adayın YDS’ye girmemesi durumunda 91 farklı puan türü hesaplanmaz ve böylece pek çok kurumun sınavına katılma şansı yakalayamaz. Gelir uzmanlığı sınavına giremeyeceği alanlardan biridir. Bu sebeple A grubu KPSS adayları YDS’ye başvurmalıdır.

Eğer kamuda çalışıyorsanız ve yabancı dil tazminatı almaya hakkınız varsa bunu tahsil edebilmeniz için YDS’ye girmeniz gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise YDS’ye girmenin size yabancı dil tazminatı almaya hakkınız olmadığı halde bu hakkı kazandırmayacak olmasıdır.

Yabancı dil puanı, ALES puanı ile birlikte master (yüksek lisans) öğrencisi kontenjanlarında göz önünde bulundurulan bir bileşendir. Fakat farklı üniversiteler farklı koşullar uygulayabileceğinden adayların yerleşmek istedikleri üniversitelerin yüksek lisans programlarında YDS’nin geçip geçmediğini soruşturmaları gerekmektedir. Doktora adayları için de bu durum söz konusudur.

Doçent adaylarının doçent olmak için ön şartlarından biri YDS’den en az 65 (100 üzerinden) almalarıdır.

Sanatta yeterlilik ve doktora çalışmasına başvuracak adayların YDS’den en az 55 (100 üzerinden) almaları gerekmektedir.

Tıp doktoru ve diş hekimleri mesleklerinde herhangi bir alanda uzmanlaşmak için Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’ne göre mesleki bilgi sınavına ve buna ek olarak yabancı dil puanı elde edeceği bir sınava girmelidir. Sınav Almanca, Fransızca veya İngilizce olabilir. Bu sınav Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı veya Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olabileceği gibi bunlardan en az 50 (100 üzerinden) alınmalıdır. Bundan başka bir yol ise bu puan ile denklik sağlayan bir uluslararası geçerli yabancı dil sınavına girmektir. Sınava girdikten sonra sınavdan elde edilen puan 5 sene boyunca uygun yerleştirmelerde kullanılabilir. Bu 5 yıl mesleki bilgi sınavına başvurulduğu tarihten itibaren geçerli olacaktır. KPDS ve ÜDS 2013 senesinde kaldırıldığından bu adaylar da YDS’ye girmek zorundadır.

Diploma denklik almak isteyenler (yurt dışında bir yükseköğretim programını bitirenler) YÖK’ün Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği’ne göre YDS’ye girip istenen sonuçları elde etmelidir.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.