Yazının Bulunmasının Sonuçları

Yazının bulunmasıyla birlikte tarih öncesi devirler ve tarihi devirler birbirinden ayrılmıştır bu açıdan bakıldığında yazının bulunmasının insanlık açısından önemi oldukça büyüktür.

İnsanlık tarihinde tartışmasız olarak en önemli buluşun yazı olduğunu söylemek mümkündür. Yazının bulunmasıyla birlikte insanlar önemli olan tüm olayları, eserlerini kaydetmişlerdir. Böylece toplumların kültür birikimleri kuşaktan kuşağa daha rahat ve kolay bir şekilde aktarılabilmiştir. Eğer yazı bulunmamış olsaydı günümüze kadar gelen toplumların kültürel birikimlerini, toplumların geçmişini ve tarihi belgelerini görmemiş ve bu türlere ulaşmamız mümkün olmayacaktı. Bu sebeplerden dolayı yazının icadının insanlık için önemi oldukça büyüktür.

Yazının icadından sonra milletler arasındaki iletişim güçlenmiştir. Toplumların yazılı eserler vermeye başlamasıyla kendi gelecek nesillerine de bu eserleri ve kültürlerini aktarmışlardır.

Yazı ile birlikte tarihte yaşanan olaylar, milletler arasında imzalanan antlaşmalar belgelenmiş ve kaydedilmiştir. Bununla birlikte insanlar duygularını, düşüncelerini ve bilgilerini yazıya dökerek bu bilgilerin kaybolmasını engellemişlerdir. Ayrıca toplumların düzenini sağlayan kanunlar da kalıcı hale gelmiştir.

Yazının Bulunmasının Faydaları Konusunda Sizleri Bilgilendirdik. Sizler de Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.