Yaz Gribi İle Kış Gribi Arasındaki Fark ve Tedavisi

Yaz gribi kış gribi farkı nedir, yaz gribi ile kış gribi arasındaki fark nelerdir

Kış aylarında soğuk havalardan dolayı sıkça nezle, grip şikâyetleri ile kendimizi doktorlarda, eczanelerde ya da bitkisel tedavi için aktarlarda buluruz. Bilindiğinin aksine grip sadece kış aylarında değil yaz aylarında da kapımızı çalıyor. Klima hastalığı olarak da tasvir edilen yaz gribinin yanlış klima ve havalandırma sistemi kullanıldığından ortaya çıktığı belirlendi.

Uzmanlar konu ile ilgili uyarıyor ve tavsiyelerde bulunuyor. Öncelikle nedir bu hastalığın belirtileri? Onlarla başlayalım. Ateş, halsizlik, kas ağrıları ve tutulmaları, öksürük, balgam ve son olarak da derin nefes alma gibi belirtiler mevcutsa siz de bu hastalığın kollarındasınız demektir.

Kişiden kişiye bulaşmayan hastalığı yayan ise, su tesisatları, havalandırma sistemleri ve soğutma cihazları olarak belirtiliyor. Bu cihazlardan solunan hava neticesinde yavaş yavaş etkisi altına alan hastalık yaz aylarında kötü bir sürpriz sunuyor.

Tedavi yönteminin de kış gribinden farklı olduğunu söyleyen uzmanlar, kış gribinde kullanılan ilaçların bu gripte işe yaramayacağını mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına görünülmesi gerektiğini belirtti.

 

Sıcak iş ve ev ortamlarında bir kurtarıcı olarak görünen ve kullanılan klimaların yanlış kullanımı sonrasında yol açtığı hastalıklar da bir hayli fazla.Hepimiz çevremizde klimadan dolayı kas tutulmaları,yaz gribi ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalananlara şahit olmuş,hatta bizzat yaşamışızdır.

 

Uzmanlar klima kullanırken;

-Yazın hava çok sıcak da olsa genel olarak minimum düzeyde kullanmayı,

-Ara ara kapatılmasını,

-Sıcaklık ayarının çok düşürülmemesini (22-23 derece),

-Düzenli olarak bakım yaptırılmasını,

-Filtrelerinin zamanında yenilenmesini,

-Uyurken direkt kişiye yönlendirilmemeli uyarılarında bulundu.

Yaz gribi ve Kış gribi ile ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.