Yatay Geçişle İlgili Koşullar Açıklandı

Üniversitelerde yatay geçiş dönemi başlıyor. Yatay geçişlerde ölçütler ne olacak? Yatay geçişler ne zaman başlayacak? Yatay geçişlerle ilgili merak ettiklerinizi bu yazıda bulacaksınız.

Yatay geçiş dönemi yaklaşırken Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yatay geçişlerde esas alınacak koşulları belirledi.

Yazılı olarak yapılan açıklamaya göre birçok alanda yatay geçiş yapılabiliyor. Bölümünden memnun olmayan öğrenciler Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlara Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümleri gereğince kurumlar ve bölümler arasındaki yatay geçişler yürütülüyor.

Öğrencilerin merkezi sınav puanı yatay geçişlerde ilk olarak ele alınacak faktör. Bu bağlamda yatay geçişlerde hangi faktörlerin göz önünde bulundurulacağı 8 Temmuz’da Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafında belirlendi.

Kurulun belirlediği kurallar kapsamında öğrencilerin bölümlerine kayıt oldukları yılda elde etmiş oldukları merkezi sınav puanlarının diğer bir bölümdeki aynı yılın taban puanına eşit ya da puandan yüksek olması şartı aranıyor. Örnek vermek gerekirse Makine Mühendisliği bölümüne MF4 puanıyla kayıt yaptırmış öğrencinin tıp fakültesine geçiş yapmak istemesi halinde aynı sınavda almış olduğu MF3 puanına bakılacak. Öğrencinin MF3 puanı, girmek istediği tıp fakültesinin taban puanına eşit ya da taban puanından yüksekse ancak bu şekilde geçiş sağlanacak. Uygulama 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanacak.

Yatay geçişten yararlanmak isteyen öğrencilerin 2014-2015 eğitim öğretim yılından önce bulundukları eğitim kurumuna kayıt yaptırmış olması gerekiyor. Bu koşulu sağlayan öğrenciler, hazırlık sınıfı, ara sınıf veya son sınıf olsa da yatay geçiş hakkına sahip olabilecek.

Her bir program için ÖSYS’nin yayınlamış olduğu kılavuzda belirlendiği şekliyle belirlenmiş kontenjanın yüzde 30’u olacak şekilde yatay geçişlere kontenjan sağlanacak.

Bu da üniversitelerin yatay geçişle gelecek olan öğrencilere ayrı bir kontenjan ayırmasına gerek kalmamasını sağlıyor.Yatay geçiş hakkından yararlanmak isteyen öğrenciler her yıl eğitim öğretim yılı başlamadan önce başvuracak. Bu yıl için başvuru son tarihi 30 Ağustos. 30 Ağustos tarihine kadar yapılan başvurular 15 Eylül’e kadar değerlendirilecek ve öğrenciler yeni fakültelerine kayıt yaptırma aşamasına girecekler.

Yatay geçiş için başvuran aday sayısının kılavuzda belirlenen yüzde 30’luk kontenjanın üzerine çıkması halinde başvuruda bulunan adayların kayıtları alınacak ve adaylar puanlarına göre sıralamaya tabi tutulacak. Sıralamaya göre adaylar kontenjanlar dahilinde en üstteki kişiden başlanarak yerleştirilecek.

Dikey Geçiş Sınavı ile başka bir eğitim programına dahil olmak isteyen öğrenciler için ise o yıl yayınlanan Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzu’na bakılacak. Öğrencinin eğitim gördüğü alan dahilinde tercih edebileceği yerlere ve DGS’de elde ettiği puana göre yerleştirmesi yapılacak.

Mesleki ve Teknik Orta Öğretim Kurumları’na ait olan programları ancak mesleki ve teknik eğitim programlarından mezun olan öğrenciler alınacak. Yine aynı şekilde o yıl için geçerli olan ÖSYS kılavuzuna bakılacak ve tercih edilmesi mümkün programlara göre yerleştirmeler yapılacak.

Sınavsız Geçişten Yararlananlar

Bir üniversite programına sınavsız geçiş yapmak üzere kaydolmuş öğrenciler de yatay geçiş hakkına sahip.

Ancak bu öğrenciler için bazı özel şartlar aranıyor ve öğrencilerin bu koşullara uygun olması halinde yatay geçişleri yapılabiliyor. Aranan koşullar dahilinde öğrencinin bağlı olduğu mevcut eğitim programına hangi yıl kayıt yaptırdığına bakılacak. Eğer bu yılda öğrencinin geçiş yapmak istediği programa öğrenci alımı olmadıysa öğrenci yatay geçiş hakkında yararlanamayacak. Bunun nedeni ise o yıl mevzu bahis programa öğrenci alımı olmadığından bir taban puanının oluşmamış olması.

Türkçe eğitim programlarına kayıt yaptırmış öğrencilerin tamamen ya da kısmen yabancı dil ile eğitim veren bir programa geçiş yapmak istemesi halinde öğrencinin yabancı dil ile ilgili koşulları sağlaması gerekiyor. Hazırlık sınıfı ya da birinci sınıf öğrencisi olup bu şartı sağlayamayan öğrencilerin hazırlık sınıfından başlaması gerekiyor.

Başvuru yapmış ve yatay geçişten yararlamak isteyen öğrencilerde diploma puanı gibi faktörlere bakılmaksızın kayıt yaptırılan yıldaki merkezi ÖSYM yerleştirme puanlarına göre değerlendirme yapılacak.

Yatay geçiş hakkından yararlanmak isteyen öğrencilerin iyi düşünmesi gerekiyor çünkü tekrar yatay geçiş yapma gibi bir şansları yok. Ancak öğrencilerin eski eğitim kurumlarına geri dönmek istemeleri halinde bir sonraki başvuru döneminde geri dönme şansları olacak.

eokul-meb.com

1 yorum

  1. Ben harran universtesi ilahiyat fakultesinde okuyorm 2.sinifa gectm yaliva ilahiyat fakultesine gecmek istiyrm normalde hazirlik okudum ama yalovada hazirlik 100%100 arapca oldugu icin tekrat muafiyet sinavina girmem gerekiyr vasarisiz oldugum takdirde tekrar hazirlik okuyacagim peki universteme geri donus hakkin varmi acil cevap bekliyorum tesekkurler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.