Yasanın Toplum İçin Önemi Nedir

Bu yazımızda yasaların toplum için öenminin ne olduğunua kısaca değineceğiz.

Ülkemizde 1839 Yılında Tanzimat Fermanı ilan edilmiştir. Bu ferman ile yönetim hukuka bağlanmıştır. Yasalaşma hareketi başlamıştır. Cumhuriyet döneminde ekonomi gelişmişti. Buna bağlı olarak toplum; sosyal, teknik ve kültürel alanda da oldukça gelişmiştir. Bu gelişmeler sonucunda yeni hukuki metinlerin yürürlüğe girmesi gerekmiştir. Çünkü bu metinler sayesinde toplumsal alana kurallar ve düzen getirilmiştir. Bu hukuki metinlerin en önemlisi yasalardır.

Yasa ve kuralların yürürlüğe girme nedeni toplumun düzenini ve refahını sağlamaktır. Yasa, hukukun direk olarak bir kaynağıdır. Yasalar medeni ve kültürel alanlarda gelişmiş toplumlarda yürürlüğe sokulur. Bu nedenle hukuk kurallarının en iyi biçimde hazırlanmış olması ve o topluma uygun olması gerekmektedir. Hukuk devletleri, toplumdaki bireylerin haklarını yasalarla koruma altına alır. Devlet toplumdaki her yenileşmeye ayak uydurur ve güncel kalmak mecburiyetindedir.

Bu nedenle, hukuk kuralları toplumların geleceğine ayak uydurur. Hukuk kuralları sayesinde toplumdaki tüm bireyler devlete güven duyar. Kısaca, yönetimin ve vatandaşların uymaya zorunlu olduklarını yasaların herkes tarafından bilinmesi ve bu kuralların anlaşılır olması, hukuk devleti olmanın koşuludur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.