Yaşamımızdaki Elektrikli Aletler Ve Elektrik Kaynakları Nelerdir

Yaşamımızdaki Elektrikli Aletlerin ve elektirk kaynaklarının neler olduğunu bu yazımızda sizler için araştırdık.

Yaşamımızdaki Elektrikli Araç Gereçler 3 ana kategoride incelenir. Bunlar;

– Isınma için kullanılan araç gereçler
– Aydınlatma için kullanılan araç gereçler
– Ev araç gereçleri

Isınma Amaçlı araç gereçler; Bunlar yalnızca ısıtma değil, soğutma ve kurutma gibi işleride üstlenir. Isınma amaçlı araç ve gereçler soğuk havadan korumak için gereklidir. Bu aletler elektrik enerjisini ısıya döndürür ve etrafını ısıtır. Bu aletlere örnek olarak; elektrikli sobalar, elektrikli ısıtıcılar ve elektrikli battaniyeler verilebilir.
Aydınlatma amaçlı araç gereler; Günlük hayatta en gerekli aletlerdendir. Aldıkları elektrik enerjisini ışığa çevirirler. Bunlara örnek olarak; floresan lambalar, ampuller verilebililir.
Ev araç gereçleri; Günlük yaşantıyı kolaylaştıran aletlerdir. Bunlara örnek olarak; çamaşır Makinesi, Ütü, Elektrikli Fırınlar, Elektrikli süpürge, radyo, televizyon, bilgisayar, telefon, cep telefonları verilebilir.

Elektrik kaynakları ise şunlardır;
– Şehir Elektriği
– Akü
– Pil
– Batarya

Şehir Elektriği: Elektrik santrallerinde veya barajlarda üretilen iletim hatlarıyla şehirlerdeki her bir eve gönderilen elektrik enerjisidir. Televizyon, ütü, buzdolabı gibi araçlar bu kaynak sayesinde çalışır.
Akü: Elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren ve gereksinim durumlarında cihazlara enerji sağlayan araçtır. Otomobil, motosiklet, uçak, gemi, traktör bu araç sayesinde çalışır.
Piller: Düşük elektrik enerjisi üreten elektrik kaynaklarıdır. Radyo, kumanda gibi küçük aletleri çalıştırır. dan saate kadar birçok alette kullanılmaktadır.
Bataryalar: Cep telefonu, laptop gibi aletlere enerji sağlayan şarjlı boyutça daha büyük pildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.