Yardımlaşma Hakkında Atasözleri ve Açıklaması

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Anlamları 5 Tane Kısa

Bu yazımızda pek çok kişinin ihtiyaç duyduğu yardımlaşmayı konu eden atasözleri hakkında bilgiler paylaşacağız. İşte yardımlaşmayı konu edinene belli başlı atasözlerimiz şunlardır;

Hayırlı dost, hayırsız akrabadan iyidir

Sıkıntıya düşen kişi, ilk olarak akrabalarından yardım ve iyilik bekler. Fakat bu beklentiler boşa çıkar, kişiye yardım eden dost ve komşularıdır. İşte bunun için hayırlı dost, hayırsız akrabadan daha iyidir.

İyilik eden iyilik bulur

Bir karşılık beklemeden yardım yapan kimse, zamanı geldiğinde iyiliklerinin mükafatını alırlar.  Örneğin; bir arkadaşınıza bilmediği bir derste yardımcı oldunuz. Zamanı gelir oda sizin bilmediğiniz bir derste yardım eder. Hayat tıpkı böyle enstanteneler üzerine kurulmuştur.

Yalnız taş, duvar olmaz

İnsanlar , toplu halde yaşayan bir varlıktır. Bu zorunluluk bir dayanışmayı beraberinde getirir. Nasıl ki tek taşla duvar yapılamazsa, insanlar da tek başlarına tüm işlerinin üstesinden gelemezler. Dolayısıyla diğer insanlarla ilişki kurmak, işbölümü yapmak, iş birliğine geçmek durumundadır.

Bir elin nesi var iki elin sesi var
İnsanın gücü kısıtlıdır. Bunun için büyük işlerin üstesinden tek başına gelemez. Bu tür işleri başarabilmek için başkalarının yardımına ihtiyaç duyulabilir. Buna örnek olarak öğrencilerin arkadaşlarıyla ortak yaptığı ödevler verilebilir.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır

Kişilerin bazen öle bir gereksinimi olur ki o an kendi bunu yapamaz bu yüzden en yakınındakine başvurur. Bu bağlamda kişiye en yakın kişi komşularıdır. Bu tamamen karşılıklı bir durumdur. Demek ki birbirlerine en küçük şey için bile muhtaç olan kişiler komşularıdır.

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Açıklaması Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.