Yaratılış Görüşü Nedir

Yaratılış Görüşü Nedir

Canlıların oluşumu yaratılış inancına göre nasıl gerçekleşmiştir? Türden türe geçişler yaratılışçılar tarafından kabul edilir mi?
Kutsal kitaplarda yazanlar baz alındığında tüm kainatın canlı ve cansız varlıkları sonsuz güç sahibi bir Tanrı tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bahsedilen var oluş bir anda veya zaman içerisinde olmuş olabilir. Kutsal kitaplar, Tanrının herhangi bir araç kullanmaksızın evrende olan tüm yapıları, moleküllerden galaksilere her şeyi, yarattığını söylemektedir.

Yaratılış inancına göre; türler, birbirleri ile herhangi bir bağa sahip olmadan en gelişmiş biçimde yaratılıp yeryüzüne gönderilmiştir. Bu canlılar yaratılışın ardından büyük çapta türler arası geçişler yaşamamış anca tür içi küçük değişimler geçirmişlerdir . Ortam koşullarında ortaya çıkan varyasyonlar ve genetik etmenler, yeryüzünde bulunan türlerde çeşitlilikler oluşmasına sebebiyet vermektedir. Fakat bu küçük değişiklikler yeni bir tür oluşması için yeterli olmamaktadır.

Neticede yaratılış inancı, evrenin Tanrı’nın koyduğu kuralların sınırları dahilinde düzenli bir şekilde işlediğini ve bu kurallar bütününün, kendi kendine meydana gelmediğini belirtmektedir. Bu inancın temellerine göre evrende yer almakta olan her bir nesnenin sahip olduğu bir gaye vardır . Bu nesnelere gayelerini yükleyen de Yaratıcı’dır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.