Yararlı Bakteriler Nelerdir

Yararlı bakteriler nelerdir öğrenmek istiyorsanız sorularınızın yanıtını yazımızdan bulabilirsiniz.

İnsan vücudunda bulunan bakterilerin pek çoğu zararlıdır. Ancak buna rağmen insan sağlığını faydalı bakterilerde vardır. Mesela ekmeğin dolapta bozulmasını yardımcı olan bakteriler vardır. Bu tür bakteriler her yerde görülebilir. Özellikle nefes aldığımız havada bile az sayıda bu bakterilere rastlamak mümkündür. Faydalarından söz edilir ise ölü bitki ve hayvanların çürümesine neden olan bakteriler vardır. Bu bakteriler canlı dokularını küçük parçalara bölünerek temel maddelerine ayrılmasına yardımcı olur. Bu faaliyet döngünün gerçekleşmesini sağlar.

Vücudumuzda bulunan faydalı bakteriler çoğu zaman bağırsaklarımızda yerleşirler. Bir bebek dünyaya geldiği dönemde vücudunda bakteri yer almaz. Ancak doğum kanalından geçtiği anda vücuduna bakteriler yerleşir. Bu sayede bağırsaklarında faydalı bakteriler meydana gelir. Doğumlarını normal şekilde gerçekleştiren anneler kendi vücutlarında bulunan faydalı bakterileri çocuklarına doğru bir biçimde aktarır. Bu sayede bu annelerin bebekleri daha sağlıklı ve hastalıklara karşı dirençli olur. Doğumlarını sezaryen yolu ile yapan anneler ise çocuklarına yararlı bakterileri yeteri kadar aktaramaz. Bu nedenle bu annelerin çocukları hastalıklara karşı daha dirençsiz olur.

Yararlı bakteriler sütten yoğurt, peynir veya yağ yapılmasına, hamurun mayalanmasına, üzümden sirke yapılmasına, turşunun mayalanmasına yardımcı olur. Ayrıca toprakta yaşam sürdüren bazı bakteriler hayvan ve bitki artıklarının çürümesine yol açar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.