Yapılarına Göre Diller Hangileridir

Yapılarına göre dillerin neler olduğunu merak edenler sorularının yanıtını yazımızda bulabilirler.

İşte yapılarına göre diller şunlardır;

 Tek heceli diller; Tek heceli kelimelerden meydana gelir. Bu kelimeler ek almadan yalın halde bulunur. Bu dillerde sözcüğün görevi cümle içindeki sırasından ve vurgusundan anlaşıldığı için sözcükleri ayırt etmek üzere çok zengin bir vurgu sistemi oluşturulmuştur. Çince ve Tibetçe bu gruba giren dillerdendir. Bazı Himalaya ve Afrika dilleriyle Endenozya dilleri ve Vietnam dili de bu gruptan sayılabilmektedir.

Eklemeli diller; Eklemeli dillerde kelime kökleri ve ekler belime bulunur.  Bu kökler bazen tek veya çok heceli olabilir. Bu dillerde kelimeler ekler sayesinde yeni bir anlama bürünür.  Bu sayede anlamca ve görünüşçe farklı kelimeler üretilir. Türkçe eklemeli dillerdendir. Bu dil grubuna ayrıca Moğolca, Mançuca, Tunguzca, Macarca, Japonca, Korece, Fince ve Samoyetçe örnek olarak gösterilebilir.

Çekimli diller; Çekimli dillerde de tek ve çok heceli kökler ve farklı ekler vardır. Bu ekler kelimenin başına, ortasına veya sonuna eklenir. Kelimelere yeni anlamlar yüklenince kelime kökleride değişmektedir.Bu dillere; Sami dilleri, Hint-Avrupa dilleri örnek gösterilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.