Yanardağ Nedir Nasıl Oluşur

Dünyanın katmanlarında bulunan magmaların yeryüzüne çıkması üzerine koni şeklini andıran ve magma maddelerin havaya püskürtülmesine zemin hazırlayan ve ağzı bulunan dağlara yanardağ ya da volkan adı verilir.

Yanardağlar nasıl oluşur?

Dünyanın üzerinde bir çok katman bulunmaktadır. Bu katmanlar arasında radyoaktif elementler ayrıştıran katmanlar vardır ve bu ayrıştırma sonucunda çok yüksek derecelerde ısı meydana gelmektedir. Derin katmanlarda yüksek basınç vardır ve buralarda bu nedenden dolayı kayaçlar eriyip sıvı hale gelemez ancak çok kızgın olurlar ve yeryüzünün çatlak noktalarından yukarı doğru çıkarlar.

Dünyanın üst katmanlarına çıktıkça basınç daha da azalır bu nedenle de yukarı çıkan kayaçlar çıkma sürecinde erimeye başlarlar ve lavlar halinde yeryüzüne çıkarlar. Bu lavlar da volkanik yani yanardağlardan yeryüzüne püskürtülür.

Yanardağlardan çıkan lavlar, dünyanın katmanlarını incelemek ve bu katmanlar hakkında bilgiler ortaya çıkarmak için bilim insanları tarafından incelenir.

Yanardağlar aktif olduklarında yeryüzüne ısısı çok yüksek olan kızgın lavlar çıkar ve havayı kül ve toz bulutları kaplar. Lavlar ise yeryüzünde görülmeye başlandığında çevreye ve canlılara çok ciddi zararları dokunmaktadır.

Yanardağ Nedir Kısaca Sizler İçin Yaptığımız Açıklamalar Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.