Yalnız Taştan Duvar Olmaz Atasözünün Anlamı

Dilimizde sıklıkla yer alan ‘ Yalnız taştan duvar olmaz’ atasözünün anlamını kısaca açıklayacağız.

İnsanoğlu birbirine muhtaç canlılar olarak yaratılmışlardır. Hayat süregelirken herkes belli konular için o konunun uzmanı kişilerden yardım alır. İlk insanlardan olan Hz. Adem ve Hz. Havva döneminde dahi iş bölümü yapılarak yaşam sürülmüştür. Şimdi de aynı bu şekilde herkes hayata dair işlerden biri yaparak düzenli bir hayat yaşamaya yardımcı olur.

Yardıma ihtiyacımız olduğunda mutlaka  bir kardeşimiz ,dostumuz ve arkadaşımız hemen bize destek olur. Aksi halde hayat yaşanılmaz olur. Çünkü yalnızlık sadece Allah’a mahsustur. İnsanlar birlikte yaşayıp birbirine destek olmaya mecburdur. Yalnız başına hiçbir zaman tek kişi bir yerlere varamaz ve beceremez.

İnsan bazı şeyleri tek başına yapamaz, hayatta başarıyı yakalayabilmek için bazen diğer insanların yardımına ihtiyaç duyarız. Ayrıca insan sosyal bir varlıktır, yalnız kaldığında bu durumdan olumsuz etkilenecek ve her zaman diğer insanlara ihtiyaç duyacaktır. Çünkü birlik ve beraberlik insana her zaman faydası dokunan bir durumdur. Birlik şekilde yapılan bir iş her zaman başarı sağlayan ve daha kolay yapılandır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.