Winsor McCay

Küçük Balık Nemo’nun yaratıcısı Winsor McCay hakkında bilgiler sitemizde. Uzunca ismi Winsor Zenic McCay 26 Eylül 1869 yılında Amerika’da doğan ünlü tanınmış ve bir çok eseri olan bir karikatüristtir. En çok bilinen eserleri Comic Strip ve Little Nemo ( küçük Nemo) ve Gertie the Dinosaur‘dur.

Google, Winsor McCay’in yarattığı çizgi roman kahramanı Little Nemo’nun 107. yılını son dönemin en başarılı Doodle tasarımıyla birlikte hatırladı.

Winsor McCay Kimdir Hayatı

Winsor McCay 26 Eylül 1869 tarihinde Spring Lake, Michigan’da dünyaya geldi. 26 Temmuz 1934 tarihinde Brooklyn, New York’ta hayatını kaybetti. Amerikalı karikatürist ve animatör olan Winsor McCay çizgi roman Little Nemo ve animasyonlu karikatür Gertie Dinozor ile tanınıyor. Winsor McCay siyasi karikatürleriyle ve resimli öyküleriyle ünlü bir gazete karikatüristiydi. Aynı zamanda bir “vaudeville” sanatçısıydı.

Winsor McCay Kimdir

Google’ın bugüne özel olarak hazırladığı Doodle eminiz epey ilginizi çekmiştir. Google‘ın normalde hazırladığı Doodle’lar basit bir logo değişiminden ibaret olur. Nadir olarak kullanıcı ile etkileşimli Doodle‘ları gördük (Gitar örneği var) fakat bugünkü Doodle hepsinden farklı.

Ülkemizde pek bilinmiyor olsa da özellikle Amerika‘da isim yapmış en eski çizgi romanlardan olan Little Nemo‘nun ilk yayın tarihinden bugüne kadar tam 107 yıl geçmiş. Google da Little Nemo‘ya özel olarak çizgi roman şeklindeki Doodle‘ını hazırlamış.


Little Nemo in Slumberland (yani Küçük Nemo Hayal Diyarında) çizgi roman serisi, Google tarafından Little Nemo in Google Land olarak değiştirilerek birkaç karelik mini bir çizgi roman hazırlanmış. Çizgi romanda da uykuya dalan küçük Nemo‘nun yatağından Google ülkesine düştüğünü ve mini bir macera sonunda yatağından düşmüş bir şekilde uyandığını görüyoruz.

Winsor McCay Hayatı Hakkında Bilgiler , Winsor McCay hayatı

15 Ekim 1905 tarihinde başlayan ve Walt Disney döneminden önce popüler olan çizgi roman ve animsayon kahramanı Little Nemo ve yaratıcısı Winsor McCay‘i Google çok başarılı bir şekilde anıyor. Ülkemizde pek bilinmeyen Little Nemo böylece 107 yıl sonra kendini bizlere tanıtmış oldu.

15 Ekim 2012

Winsor McCay Animasyonu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

9 yorum

 1. Yahu zaten kaopyala yapıştır, bilgi koyuyorsunuz, bari tamamen tercüme edinde öyle koyun.. Winsor McCay Küçük Balık Nemo’nun yaratıcısı değil; Küçük Nemo’nun yaratıcısıdır. İkisi birbirinden dünyalar kadar farklı iki hikaye.. Yuh olsun d,iyorum başka birşey demiyorum.. Demek Little Nemo’yu görünce sallayım gitsin dediniz, ne tercüme edicem küçük nemo, ha küçük balık nemo.. ikiside nemo değil mi :))

 2. Dusunen ve uygulayanların ellerine sağlık . Gorduğumde yaptığım yorumum;

  1) Kişi uyuduğunda zaman zaman rüyasında düştüğü hissini alır.

  2) Kişi bir çemberden bilinmeyene doğru yola çıkar.Adım adım farklı pencere açılıyor ( internette sorf gibi)

  SONUÇ; Bilinmeyen bilinir hale geliyor. Görev tamamlanıyor ve çıkış noktasına geliyor.( Winsor McCay kimdir diye baktığımda bu bölüm yorumu bana göre eksik bırakılmış. )

  ÖNERİ; ) Adım geçişlerinde kişinin görünümü ile ortam uyumu sağlanabilir.
  Çok keyifli olmuş.
  Teşekkürler

  • winsor mc cay little nemo serisinde hep nemo hayaller diyarındaydı ve ilginç , genellikle fantastik rüyalar görürdü. bu rüyalarda gecen olaylar tum bolum anlatılır ve bolum sonunda klasık sahne olarka nemo yataktan duser uyanırdı. googleda bu çizimleri görsel ve hareketli bi şeklide kısadan anlatmış. hoş ve sevimli olmuş bence. hani bölümlerden birindeki olayları özet olarak gorsel anlatımla sergılemiş. oradaki olay tamamen budur. saygılar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.