William Russell Grace Kimdir

William Russell Grace Biyografi, William Russell Grace kimdir

Grace, William Russell (doğum tarihi 10 Mayıs 1832, Queenstown [bugün Cobh], Cork ili, İrlanda – ölüm tarihi 21 Mart 1904, New York kenti, ABD), ABD’li armatör, Grace & Company’nin kurucusudur. Güney Amerika’nın ba­tı kıyılarının ekonomik yaşamında uzun yıllar söz sahibi olan şirket bugün değeri milyarlarca doları bulan bir holding kurulu­şudur.

Grace 14 yaşında evini terk ederek New York’a gittiyse de daha sonra İrlanda’ya geri döndü. 1850’de Peru’da Callao’ya gide­rek orada Bryce & Company’nin gemi taşımacılığı bölümüne kâtip olarak girdi. İki yıl sonra şirketin ortağı oldu. 1854’te şirket Bryce, Grace & Company adını aldı; birkaç yıl içinde Peru ve Şili kıyılarındaki gemi taşımacılığının büyük bölümü üzerinde de­netim kurdu. Sağlığı bozulan Grace, şirke­tin yönetimini erkek kardeşine bırakarak 1865’te Peru’dan ayrıldı.

1868’de Grace New York’ta, üç kıtadaki limanlara mal götüren ve böylece ABD- Güney Amerika ticaretinin önemli bölümü­nü ele geçiren Grace & Company’yi oluştur­du. Ayrıca Peru ve Şili’de taşınır ve taşın­maz mallara büyük yatmmlar yaptı, hem ABD’de, hem de ABD dışında çok sayıda başka ticari etkinliklerde bulundu.

Grace siyasetle de ilgilendi. 1880 ve 1884’te iki kez New York belediye başkanı seçildi. 1892’de New York ve Peru arasında­ki ilk doğrudan buharlı gemi taşımacılığını başlattı. 1880’de İrlanda’daki açlıkla müca­dele programına önemli katkılarda bu­lundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.