Vize İstemeyen Ülkeler

Son duruma göre vize istemeyen ülkeler hangileridir, vizesiz gidilen ülkeler 2018 2019

Hükümetin çok önem verdiği ve oy potansiyeli gördüğü Türkiye’ye vize uygulamayan ülkelerin sayısı, son dönemde artıyor. En son Nisan ayında Moğolistan ile vizeler kaldırıldı.

Belarus ve Moğolistan ile birlikte Türkiye’ye vize uygulamayan ülke ve özel idare bölgeleri sayısı da 69′a çıktı.

pasaport vize

Son Duruma Göre Vize muafiyeti anlaşması imzalanan ülkeler şunlar:

Antigua -Barbuda, Arjantin, Arnavutluk,Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Belarus (Beyaz Rusya), Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Karayip Adaları, Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Moldova, Moğolistan, Nikaragua, Pakistan, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, Rusya, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland,

Şili, Tanzanya, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Vatikan, Katar, Kamerun, Yemen, Yeni Zelanda, Ukrayna.

 Hırvatistan ise Nisan’dan itibaren Türklere vize uygulamaya başladı. Nijerya, Endonezya ve Yeni Zelanda ile anlaşmaya çok yakın olunduğu ve yakında vizelerin kalkacağı belirtiliyor.

Sınır kapılarında vize alınabilen ülkeler ve vize ücretleri ise şu şekildedir:

Azerbaycan (Bakü), B.A.E. (Transit), Bahreyn, Bangladeş (Dhaka), Burkina Faso (75 Euro),

Burundi, Cape Verde, Cibuti, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan (Yeşil hariç), Endonezya, Gana, Irak, Kamboçya, Katar, Kenya (20$)

Komor Adaları, Malawi, Mısır (45 yaş üstü), Mozambik, Nepal (30$),

Ruanda (Transit 3 günlük), Sri Lanka (25$)

Sudan (100$)

Tacikistan, Tanzanya (50$)

Togo, Tonga, Uganda, Umman, Zambia (50$)

Zimbabwe (Victoria Falls sınır kapısı ile 100$)

 Vize uygulamaları sürekli değiştiği için ülkelerin ilgili konsolosluklarına başvurarak güncel bilgileri edinmek gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.