Vitamin Nedir Çeşitleri Nelerdir

Bu yazımızda vitamin nedir çeşitleri nelerdir sizlerle paylaşacağız.

Vitaminler; Sağlıklı yaşamın için gerekli olan organik bileşiklerdir. Vitaminler yağda ve suda eriyenler olarak iki ana başlıkta incelenir. Bunlar; Yağda eriyen vitaminler olan A, D, E ve K vitaminleri ile suda eriyen vitaminler olan Bve C vitaminleridir.

A vitamini; Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan, kemik ve diş gelişimine katkı sağlayan vitaminlerdir. Cildin, tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Bu vitaminlere örnek olarak; kayısı, kuşkonmaz, maydanoz, ıspanak, havuç, kereviz, marul, portakal, erik, ve domates gibi besinler verilebilir.

D vitamini; Vucüda alınan kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde tutulmasını sağlayan vitamindir. Bu vitaminlere örnek olarak; balık yağı, balık, yumurta, tereyağı, karaciğer, et, sebzeler verilebilir. Ayrıca güneş yeryüzünde D vitamini içeren kaynaklardandır.

E vitamini;  Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendiren,  hücrelerin daha uzun yaşamasını ve yenilenmesini sağlayan vitamindir. Bu vitaminlere örnek olarak buğday, soya fasülyesi yağı, arı sütü, ceviz, marul, tere, kereviz , maydanoz, ıspanak, lahana, mısır yağı, mısır gibi besinler verilebilir.

K vitamini; Kanamalı hastalarda pıhtılaşmayı önlemek için verilen vitamindir. Bu vitaminlere örnek olarak ıspanak, kabak, marul, yeşil domates, yeşil biber, inek sütü, peynir, tereyağı, yumurta, kırmızı et, pirinç, karaciğer, mısır, muz, şeftali, çilek gibi besinler verilebilir.

B vitamini; Kasların ve sinir sisteminin faliyeti için gerekli vitaminlerdir. Bu vitamilere örnek olarak buğday, kepek, bira mayası, taze sebze meyve, koyun eti, sığır eti, balık eti, yumurta, süt gibi besinler verilebilir.

C vitamini; Yaraların iyileşmesini, damarların sağlıklı olamalarını sağlayan vitamindir.  Vücudun savunma sistemini artırır. Bu vitaminlere örnek olarak siyah üzüm, narenciye, çilek, kavun, karpuz, yeşil biber, maydanoz, brokoli, havuç, soğan, bezelye gibi besinlere verilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.