Vitamin Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir, vitamin eksikliğinde görülen hastalıklar hakkında bilgi

Vücudumuzun enerji üretebilmesi ve hücrelerini yenilemesine devam edebilmesi için vitaminler olmazsa olmazdır.

Vitaminler vücutta kendiliğinden üremezler. Yiyecek veya içecekler yoluyla ya da ek vitamin prepatları yoluyla dışarıdan sağlanmaları gerekmektedir

Yağda eriyen vitaminler ve suda eriyen vitaminler iki grup vitamin vardır.

beslenme çantası

A Vitamini: Vücutta eksikliği oluşursa, ciltte kuruluk, yüksek tansiyon, saç ve tırnak kırılmaları, görmede bozukluk, halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik oluşabilir.

B1 Vitamini: Vücutta eksikliği oluşursa, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları, sindirim bozukluğu ve halsizlik oluşabilir.

B6 Vitamini: Vücutta eksikliği oluşursa, sinir sistemi rahatsızlığı, böbrek taşı oluşumu, kansızlık ve halsizlik görülebilmektedir.

B12 vitamini: Vücutta uzun vadeli eksikliği oluşursa, Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi bozuklukları oluşabilir.

C Vitamini: Vücutta eksikliği oluşursa, diş çürümeleri, romatizma, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, kas zayıflığı, selülit oluşması gibi belirtiler oluşabilir.

D Vitamini: Vücutta eksikliği oluşursa, çocuklarda gelişme bozukluğu, dişlerin çürümesi ve diş eti hastalıkları, raşitizm hastalığı ve ileriki yaşlarda kemiklerde bozulmalar oluşabilir.

E Vitamini: Vücutta eksikliği oluşursa, erken yaşta yaşlanma belirtileri başlayabilir. Ayrıca E vitamini eksikliğinde cinsel rahatsızlık oluşma ihtimali daha yüksektir. Bu rahatsızlıkların en çok görülenleri kısırlık ve iktidarsızlıktır.

K Vitamini: Vücutta eksikliği oluşursa, bağışıklık sisteminin zayıf düşme ve hastalığa daha açık hale gelmesi riski oluşur. Vücutta oluşan yara ve kesik gibi rahatsızlıklar daha geç iyileşir.

20 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.