Vergide Eşitlik İlkesi Nedir?

Aşağıda vergide eşitlik ilkesi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Vergi, vatandaşların develete karşı olan sorumluluğunun maddi olarak yerine getirilmesi anlamına gelir. Her vatandaşın mükellef olarak vergi vermesi gerekir. Vergi vermek, devletin sosyal ve ekonomik olarak kalkınmasını sağlamak anlamına gelir.Devletin devamlılığını sağlamak, birlik ve beraberliğini geliştirmek için vergi verilmesi gerekir.

Hangi sınıftan olursa olsun ve hangi gelire sahip olursa olsun devlete karşı maddi olarak herkesin vergi vermesi vergide eşitlik ilkesi olarak bilinmektedir. Herkesin vergi vermesi ve vergiyi bir vatandaşlık borcu olarak görmesi vergide eşitlik kanunu olarak bilinmektedir. vergide eşitlik ilkesi ise herkesin üzerine düşen vergileri mükellef olarak ödemesi anlamına gelir. Belli bir zamanda bu vergilerin verilmesi gerekir. Her verginin belli bir günü vardır ve bu tarihler özellikle belediyeler tarafından önceden ilan edilmektedir.

3 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Vergide Eşitlik İlkesi Nedir? ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Sinop birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

  2. süpersiniz, ödevim Vergide Eşitlik İlkesi Nedir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.