Veda Hutbesi ve İnsan Hakları Karşılatırılması

Türk milletinin dini İslamiyet’tir ve bu din ışığında hayatını devam ettirir. Bu din için veda hutbesi önemli bir yer tutar çünkü asırlar önce Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ölmeden önce Müslümanlara veda hutbesini açıklayarak öğütlerde bulunmuştur, haklarını dile getirip görevlerini anlatmıştır. Bu yazımızda sizlere veda hutbesi ve insan hakları beyannamesinin karşılaştırılması konusunda bilgi aktaracağız.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi veda hutbesi, kaynağını dinden alan, Peygamber Efendimizin İslam alemine öğüt verdiği, Müslümanların haklarını dile getirdiği bir hutbedir.

İnsan hakları beyannamesi ise insanların oluşturduğu bir komisyon tarafından insan hak ve özgürlüklerini korumak için oluşturulan kurallar bütünüdür.

Ancak kesinlikle ve kesinlikle veda hutbesi ile insan haklarının aynı olduğu iddiası yapılamaz. Çünkü Veda hutbesi on dört asır önce dini dayanaklara, o zamana uygun şartlara göre düzenlenmiştir. İnsan hakları beyannamesi ise günümüz koşullarına uygun olarak düzenlenen ve kaynağını anayasadan alan kurallar bütünüdür. Ayrıca Veda hutbesi dini yaptırım gücüne sahipken İnsan Hakları Beyannamesinde maddi yaptırım gücü ve ceza türleri vardır. Her ne kadar birbirleri ile bir benzerlik olsa da bu yönleriyle birbirlerinden farklı özellikler taşımaktadırlar.

Veda Hutbesi ve İnsan Hakları Arasındaki Benzerlikler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.