Uzaktan Algılama Teknolojisi Nedir

Uzaktan Algılama Teknolojisi Nedir Kısaca örnekler

21. yüzyılda en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biridir uzaktan algılama teknolojisi. Bilimin hızla ilerlemesi beraberinde insan merakı ile birleşerek, doğanın ve evrenin en geniş kapsamda incelenmesini gerektiriyor. Yeryüzünün incelenmesi için uzay boşluğuna fazla sayıda insansız ve insanlı uzay araçları gönderilmiştir. Burada elde edilen görüntüler haritaların oluşmasında fayda sağlamıştır.

ulaşılması mümkün olmayan yada gizlilik çerçevesinde olan her türlü nesneyi birebir temas sağlanmadan inceleyerek hakkında detaylı ve güvenilir sonuçlar almak için geliştirilmiş bir yöntemdir uzaktan algılama. Bunlar,

> Fotografik algılayıcı sistemleri

>Tarayıcı algılama sistemleri

> Mikrodalga algılayıcıları

Fotografik Algılayıcı Sistemler : Hava kameraları kullanılarak görsel kayıt işlemi yapan sistemlerdir. Günümüzde savaş teknolojisinde de en çok yararlanılan sistemlerdir.

Tarayıcı Algılama Sistemleri :

Optik-Mekanik tarayıcılar. Uçuş yönüne bağlı olarak yeryüzünü ince şeritler halinde bölerek tarama yapılmasıdır.

Optik-Elektronik Tarayıcılar : Optik mekanik tarayıcı ile hemen hemen aynı özelliğe sahip olmasına rağmen, odak noktasına bağlı doğrusal şerit halinde dedektörler yerleştirilmiştir.

> Mikro Dalga Algılayıcı Sistemler:Son derece yeni bir uygulama ve tekniktir.Radar sistemi sayesinde gece ve gündüz hava koşulları fark etmeksizin görüntü elde edilebilen en kullanışlı sistemdir. Şuan askeri ve sivil amaçlarda kullanılan en etkili yöntemdir. Ve bu sistem için araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Bu sistemler dışında uydularda en çok kullanılan ve temel bilgi,haberleşme ve iletişimi sağlayan en önemli araçlardır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.