Uyuz Nedir Belirtileri Nelerdir

Bulaşıcı hastalıklardan biri olan uyuz hastalığının ne olduğunu ve belirtilerini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Uyuz hastalığı; Deri kaynaklı bir rahatsızlıktır. Vücuda giren parazit nedeniyle meydana gelir. Kişi vücuda giren bu parazitin kaşıntıya neden olmasıyla anlar. Uyuz hatsalığı insanlar arasında gidişik adıyla yaygın olarak bilinir. Bulaşıcı olan hastalık ülkeler arası bile tehdit oluşturur. Uyuz hastalığı insanı aşırı kaşındırır. Bu nedenle kaşınan yerler iltihap kapabilir.

Uyuz hastalığı; her yaştan insana bulaşabilir. Sıklıkla kış ayları ile sonbaharda yaygınlaşır. Daha çok toplumsal alanlarda okul ve askeriye gibi yerlerde hızla yayılım gösterir.

Bulaşan uyuz paraziti, insan derisine girer ve kendine yer açarak ilerler. Bu aşamada vücutta delikler açılır. Deri altına yerleşen parazit orada ürer. 15 gün içerisinde vücudun hemen hemen her yerine ulaşırlar.

Uyuz hatsalığının belirtilerinin başında kaşınma gelir. Hastalığın belirtisi olan kaşıntı en çok gece gösterir kendini. Kaşınan yerler daha çok el, parmak ve göbek kısımlarıdır. Bir diğer hastalık belirtisi ise derinin pullanması ve kabuklanmasıdır.

Uyuz hastalığını tedavi ederken genellikle kremler tercih edilir. Doktorun tavsiye ettiği bu kremler banyodan sonra temiz vücuda sürülmelidir. Fakat kremlerin yetersiz geldiği anlarda solüsyon uygulamasıda tavsiye edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.