Uyuşma Ve Karıncalanma Nedenleri Nelerdir

Uyuşma Ve Karıncalanmanın Sebebi Nedir?

Vücudumuzun herhangi bir kısmında his kaybı veya iğne batması gibi algılanabilen uyuşmanın bir çok nedeni vardır.
Hepimizin hayatında karşısına en az bir kere çıkmış ve bizi zor durumlarda bırakabilen bu sebepler şunlardır:

Uyuşma ve Karıncalanma Sebepleri:

Sinir veya kan damarına bası olması: Vücudumuzun bir tarafına uzun süre oturmuş olmamız veya baskı yapmamız sonucunda ortaya çıkar.

Karpal tünel sendromu:El parmaklarında ve kolun dirseğe kadar olan bölümünde genel olarak geceleri artan uyuşma hissidir.Bunun sebebi kuvvet gerektiren aletleri ya da bilgisayarı sık kullanmak veya sürekli tekrar edilen hareketler yapmaktır.

Raynaud hastalığı :El ve ayak parmaklarındaki uyuşuk olmasıdır ve sıcaklık farklarıyla el ve ayak parmaklarında renk değişikliğine sebep olur.Bunun sebebi küçük kan damarlarıyla ilgili bir rahatsızlıktır.

Servikal (boyun omurgasında kemik iltihaplanması) :Elde ve boyunda yaşla birlikte olarak artan uyuşma hissidir.Boyun ağrısı omuzlarınıza, uyuşma ve karıncalanma kollarınızda hissedilirse ve sallanmadan yürüyemiyorsanız, servikal spondiloz adı verilir.

Disk fıtığı : Genellikle baldır,bacak ve sırtta görülen bu uyuşma hissinin nedeni sırtta yara oluşması, kas zayıflığı veya şişmanlamadır.

İnme veya geçici oksijensiz kalmaya bağlı kriz :Vücudunuzun bir bölümünde uyuşma ve karıncalanma, anlaşılamaz konuşma, bulanık veya çift görme, bilinç bulanıklaşması ve baş dönmesi ile görülmeye başlar.

Peki biz bu uyuşma ve karıncalanma hissini önleyebilmek için ne yapabiliriz

Dolaşımı düzeltmek için uyuşan bölgeye masaj yapın,

Giysilerinizi gevşek hale getirin,

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak, dayanmak ve yatmaktan kaçının,

Tekrarlamalı işlere devam ederken mola verin veya başka iş yapın,

Sıcak bir zemin üzerine yatın,

Dik oturun, göğsünüzü kaldırın, çenenizi hafifçe eğin ve başınızı kulaklarınız omuzlarınızı değinceye dek hareket ettirmeyi deneyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.