Üstün Zekalıya İstediği Bölümde Sınavsız Üniversite İmkanı

Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda ilk üçe girmiş öğrenciler yani üstün zekalılar ya da üstün yetenekli öğrenciler diledikleri bölümü sınavsız bir şekilde okuma imkanı elde etti.

Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda ilk üçe giren liselerdeki öğrencilere istedikleri üniversitenin istedikleri bölümüne gitme fırsatı doğdu.

Üstün yetenekli sporcular engelli sporcular ve sanatçılar bu düzenlemeye tabi tutulacak.

İşte Ayrıntılar

Her yıl 2 milyonu aşkın genç üniversiteye girmek için sınava giriyor. Getirilen yeni düzenlemeyle bazı ‘özel’ gençler bu sınavın dışında tutulacak. Bunlar ulusal veya uluslararası bir turnuvada altın, gümüş veya bronz madalya alındığı takdirde madalya kazandıkları bölümde istedikleri bir üniversiteye gidebilecekler.

2547 Sayılı Yüksek öğretim Kanunu bazı gençlere ayrıcalık tanıyor. Bunlar ülkemizi ulusal veya uluslararası yarışmalarda bulunan bilim  insanları, sanatçılar ve sporcular. Bunlara son yıllarda engelli adaylarda katılıyor. Eğer engelli bir genç ulusal veya uluslararası yarışmalarda dereceye girerse özel yetenek sınavlarına girmeden üniversiteli olabiliyor. Bunlardan yararlanmak için ÖSYS ye başvurmak yeterli.

ygs sınavı

ÖSYM’nin Ayrıcalık Tanıdığı O gençler

Genç Bilim insanları: TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatları’nda altın gümüş yada bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışması’na katılıp dereceye giren gençler bölümlerindeki yüksek öğretim kurumlarının burslu olanlar hariç diğerlerine ÖSYM’nin ayırdığı özel kontenjanla girmektedir.

Burslu İsteyen Sınava: Eğer genç bu gençler burslu programlara başvurmak isterlerse önce TÜBİTAK’a başvurup ardından sınava girmeleri gerekiyor. Alacakları ek puanla birlikte öğrenciler tercih yapacaklar.

Ek Puanda Var: Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın madalya alanlar 0.10 gümüş madalya alanlar 0.09 bronz alanlar ise 0.08 yarışmaya katılıp derce alamayanlara ise 0.07 ulusal bilim olimpiyatları ile uluslararası proje yarışmalarında birinci olanlara 0.07, ikinci olanlara 0.06, üçüncü olanlara 0.05; ulusal proje yarışmasında birinci olanlara 0.05, ikinci olanlara 0.04, üçüncü olanlara 0.03 katsayısı uygulanacak. Alınan bu katsayı puanları öğrencilerin orta öğretim puanı ile çarpılacak ve ek puan olarak yansıyacak.

Milli Sporcuya Yetenek Sınavı Yok: Spor alanında başarılı olan gençlerde aynı ayrıcalıklara sahip olacaklar. Kendi bölümleriyle istedikleri okula yetenek sınavı olmadan yerleşme şansı olan öğrencileri ek puanları YGS puanlarına eklenecek.

YGS Puanı 100’e İndi: Bu yıl ilk olarak engelli gençler için YGS puanı 140 puandan 100 puana çekildi. Özel yetenek sınavının kazanılması durumunda 100 puan üzerinden yerleştirme yapılacak.

Üstün Engelli Öğrenci: Engelliler için uygulama olan başka bir ayrıcalık ise; Paralimpik ve Deofilimpik oyunları. Dünya Özel Olimpiyatlarında derece alan öğrenciler ek puan verilecek ve yerleştirmeleri ÖSYM tarafından yapılacak.

Sanatçılara Özel Uygulama: Bu kanun sanatçı kişiliklere de ayrıcalık getirmekte. Devlet konservatuvarlarında, sahne sanatları ile güzel sanatlar da resim ve heykel bölümünü kazanmak isteyen gençler yüksek öğretim kurumlarına doğrudan başvurabilecekler. Kararı ise rektörler verecek.

Okul Birincileri: Okul birincilerine üniversitelerde kontenjanlar var. Fakat binlerce okul birincisi olduğu için okul birincileri boşta kalabiliyor.

Sizce Böyle Bir Uygulama Haksız Rekabete Yol Açar mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.