Üstün Yetenekli Çocuklara Karşı Yapıcı Olunmalı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, üstün yetenekli olan çocukların tespiti ve yeteneklerinin körelmesinin engellenmesi için ailelere eğitim programı yapacak.

Bakanlık üstün yetenekli bu çocukların tespiti ve aile eğitim programı ile bu yeteneklerin genel zeka dışında alanları da kapsadığını açıklayacak.

Akademik olarak yüksek başarı, icat yeteneği, yaratıcı davranışlar, liderlik ve sosyal ilişkilerde başarı, sanat ve spor yeteneği olduğunu anlatacak.

Eğitim aşamasında bu çocuklar ile ilgili bilinen yanlışlar düzeltilecek ve olumsuz etkileri ailelere anlatılacak.

Program dahilinde çocuklar ek olarak bu özelliklerinin olumsuz bir yön olmadığını öğrenecek ve ailelere bir takım olumsuz yargılarını gizli tutmaları ve çocuğa yansıtmamaları öğretilecek.

Ailelere bu çocuklar ile nasıl başa çıkacakları, onlara ileride nasıl bir eğitim verileceği anlatılacak.

Ayrıca aileler için şu konularda da eğitimler verilecek;

” Çocuklarınız olumlu taraflarını geliştirmeleri için okulu ile işbirliğine girin. Okulda düzenlenen etkinlikleri evde de devam ettirin. Ona okuma, şiir, müzik, düşünceleri tartışma konularında becerilerini geliştirme şansı tanıyın. Bol bol kitap okutun ve kültürünü ilerletmesi için müzelere, tarihi alanlara götürün. Onun sorularına asla yeter artık şeklinde yanıtlar vermeyin, elinizden geldiğince sorularına cevap vermeye çalışın. Bütün yaşamını aşırı şekilde yönlendirmeye çalışmayın. Eksik kaldığınız alanlarda da uzman birisinden yardım isteyin.”

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.