Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi (UDTS) – SMS ve Telefon

Tüketiciler için gıda ürün doğrulama ve takip sistemi kısa mesaj servisi numarası ile telefon numarası.

Tüketicilerin gıda ürünlerinin içeriğini SMS ile öğrenebileceği “ Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi (ÜDTS) adı verilen yeni bir sistem Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturuldu. Tüketiciler bu sistemle, satın aldıkları ürünlerin üzerindeki etiketi SMS ile sorgulayarak, ürünle ilgili birçok bilgiye sahip olacak. Tüketici ürünün kim tarafından ne zaman üretildiği, son kullanma tarihinin geçip geçmediği gibi bilgilere ulaşabilecek. Yapılan bu sistem sayesinde gıda ürünlerinin denetimi arttırılacak, tüketiciler satın aldıkları ürün üzerindeki etiketle kolaylıkla bilgi alabilecek.

Ürün Doğrulama Sistemi İçin Tıklayın

Tüketici herhangi bir neden yüzünden piyasadan toplatma kararı çıkarılan ürünü kullanmadan öğrenebilecek. Bu sistemle ürünün piyasaya sürülmesinin ardından etiket veya ambalajlarda yapılacak herhangi bilgi değiştirmeye yönelik çalışmalarında önüne geçilmiş olacak. Sistemin kullanımında tüketicilerin bir okutucu cihazına ihtiyacı olmayacak. İnternet, SMS, mobil uygulamalar ve otomatik sesli yanıt sistemiyle sorgulanabilecek. Tüketiciye sağlanacak yöntemler içerisinde “ www.udts.com.tr” web sayfasından, İOS, Android ve akıllı telefonlarda kullanılabilen ücretsiz uygulamalar bulunuyor. Aynı zamanda tüm operatörler için kullanılabilen “7364” kısa mesaj servisi ve “444 37 09” numaralı sesli yanıt sistemi bulunuyor.

Bu sistemin tüm gıda firmalarının uygulamaları gerekmekte.Uygulamaya başlayacakları tarih en geç 31 Aralık 2013 olarak belirlendi.Bakanlık bu konuda düzenleyeceği eğitimlerle işletmecilere yardımcı olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.