Üretim İle Kalkınma Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

Üretim, bir ülkenin kendi ülkesinin sahip olduğu imkanlar doğrultusunda mal ve hizmetler meydana getirirler ve bu mal ve hizmetlere “ürün” adı verilirken yapılan işe de “üretim” adı verilir.

Üretim ile kalkınma arasında sebep sonuç ilişkisi bulunmaktadır. Eğer bir ülke kalkınmak istiyorsa kesinlikle üretim faaliyetlerini geliştirmek zorundadır. Çünkü üretim yapılmayan bir ülkede ekonomi seviyesi de düşük olur ve kalkınma az olur hatta kişi başına düşen milli gelir de oldukça az olur. Ayrıca üretim faaliyetlerini geliştirmiş olan bir ülkede ithalat yani dış ülkelerden ürün alımı azalırken ihracat yani diğer ülkelere mal satımı artar böylece de ülkeler arasındaki ticari faaliyetler gelişir ve fazlasıyla üretim faaliyetlerini yapan ülkeler diğer ülkelere ihtiyacı olan ürünler konusunda bağımlı olmazlar hatta üretim fazlası olan ürünleri de diğer ülkelere satarak ekonomilerini güçlendirerek ülkeye sermaye girişini sağlarlar.

Kısacası üretim ile kalkınma arasında doğru orantı söz konusundur. Üretim artarsa kalkınma artar üretim azalır ise kalkınma oranı da o kadar düşer.

Üretim İle Kalkınma Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır Konusundaki Yorum ve Düşüncelerinizi Alt Kısımdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.