Üniversitenin Tanıtımını Öyle Bir Yaptılar Ki

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, üzerine eğildiği alan itibarıyla Türkiye’nin ilklerinden biri olarak eğitim öğretim hayatına başlıyor. Üniversite havacılık ve uzay alanında Türkiye’nin ilk ve tek örneği. Üniversiteyi tanımak isteyen adaylara üniversitenin tanıtımı bin metre yükseklikten yapılıyor.

Üniversite tercihlerinin 17 Temmuz’a kadar devam etmesi nedeniyle Rektör Prof. Dr. Ünsal Ban aileleri ve öğrencileri üniversite tanıtımlarına bekliyor. Tanıtım günleri ile Türkiye’nin spesifik üniversitelerinden biri olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi, çeşitli etkinlikler, burs imkanları, kampüs mimarisi gibi özelliklerin anlatılması için hazır.

İlginç olan ise pilot olmak isteyen adaylara uçakla gökyüzünde mini bir şehir turu attırılması. Bu şekilde adayların fikir sahibi olması ve ne istediğini bilmesi amaçlanıyor.

Üniversitenin tüm yanlarıyla anlatıldığı tanıtım günlerine gelen üniversite adayları Ankara’yı ve üniversiteyi gökyüzünden görme şansını elde ediyorlar. Birçok öğrenci hayatında belki de ilk defa bu deneyimi tadıyor. Gökyüzünden tüm şehri ve tanıtım günlerine katıldıkları THK Üniversitesi’ni gören öğrenciler büyük bir fırsat sahibi oluyor.

THK Üniversitesi havacılık alanında eğitim veren bir kurum. Bu nedenle pilotaj gibi birçok öğrencinin hayali olan bir bölüm de var. Pilotaj bölümüne kayıt yaptırmak isteyen adaylardan sağlık raporu isteniyor. Ancak sanılanın tersine bu sağlık raporu, askeri okullarda istenen sağlık raporları gibi değil.

Sağlık raporunun öğrenci tarafından teslim edilmesinden sonra üniversiteye öğrencinin başvurusu alınıyor. Öğrencilere uçuş hakkı veriliyor ve bu sayede meslek hayatı boyunca karşı karşıya kalacakları durumu deneyimlemeleri sağlanıyor. Pilot olmak isteyen öğrenci ile olmak istemeyen öğrenci de bu şekilde ayrışmış oluyor.

Üniversitede öğrencinin sağlık problemi yaratacak bir durumla karşı karşıya kalması halinde önemli bir ayrıcalık tanınıyor. Pilotaj bölümünü yarım bırakmak isteyen öğrenciler arzu ettikleri takdirde  uçak ya da uzay mühendisi olarak hayatlarına devam edebiliyorlar. Tanıtım günleri dahilinde 1000 metreye ulaşan uçuş yüksekliği, 3000 metreye kadar ulaşabiliyor.

Son yıllarda Türkiye’de oldukça hızlı şekilde gelişen havacılık sektörü sayesinde ülkemiz dünya pastasından pay alabiliyor. Son 10 yılda sektörde gelişen 7,5 katlık büyümeye ne yazık ki nitelikli eleman sayısı yetişemiyor. İstihdam eksiğinin kapatılması için de Türk gençlerinin bu üniversiteleri değerlendirmesi gerekiyor. Türkiye’de halen 1000 kadar yabancı pilot görev yapıyor. Ayrıca teknik elemanlar ya da kabin memuru sayısında da sıkıntı yaşanıyor. Havacılık sektörü bu nedenle oldukça cazip ve istihdam problemi yok. Özellikle THK Üniversitesi’nden mezun olma şansını yakalamış öğrenciler oldukça şanslı.

Havacılık sektörünün tercih döneminde öğrenciler tarafından incelenmesinde fayda var. Bu konudaki rakamlar oldukça ilginç. Boeing ve Airbus’un elde ettiği verilere göre 600 bin uçak bakım elemanına, 400 bin pilota, 550 bin kabin memuruna gereksinim duyuluyor. Bu nedenle birçok yabancı görevli havacılık sektöründe görev yapıyor. Bugünün verileri bir yana, kişilerin 5 yıl ya da 10 yıl sonra bu rakamların ve ihtiyacın nereye varacağının da düşünülmesi gerekiyor. Teknolojinin gelişmesiyle insanların uçakları tercih etmesi havacılık sektörünün büyümesine neden oldu. İstanbul’a 3. havalimanının da yapılmasıyla uzun vadeli olarak havacılık sektöründe istihdam problemi yaşanması beklenmiyor.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.