Üniversitelere E-Kayıtlar Nasıl Yapılacak?

Geçtiğimiz yıl otuz iki devlet üniversitesinde başlatılmış olan e-kayıt sistemi bu yıl genişletilerek devam ettirilecek. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile Türksat A.Ş. arasında yapılan anlaşma neticesinde başlatılan bu sistem ile bu yıl tüm devlet üniversitelerinde e-kayıt işlemi yapılabilecek.

Bu sene tüm devlet üniversitelerinde tanımlanan e-kayıt sistemi sayesinde 106 devlet üniversitesinde 514 bin 213’ü e-devlet Kapısı mobil üzerinden üniversite kayıtlarını gerçekleştirebilecek.

İnternet üzerinden sağlanabilecek olan e-kayıt işlemleri bugün yani 28 Temmuz tarihinde başlayarak 5 Ağustos 2015 tarihine kadar devam edecek. Öğrenciler bu sayede e-devlet kapısı üzerinden üniversite kayıtlarını güvenli bir şekilde ve kolayca gerçekleştirebilecek.

Bu yıl yapılacak olan e-kayıtlara bazı öğrencilerin kayıtları ise dahil edilmedi. Bu kapsamda sağlık raporu, heyet raporu gibi belgeler istenen özel yetenek programı öğrencilerinin kayıtları e-kayıt sistemi üzerinden yapılamayacak.

E-kayıt için gerekli olan e-devlet kapısı şifresi postanelerden alınabilecek. Bu şifre ile e-devlet mobil ya da YÖK üniversite e-kayıt üzerinden işlem yapılması gerekecek. Öğrenciler kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra belgelerini barkotlu olarak yazdırabilecek.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.