Üniversiteler Verdikleri Burslarla Şaşırtıyor

2014-2015 eğitim öğretim senesi için öğrenci çekmeye çalışan üniversiteler tercih sürecinin sonuna sadece birkaç gün kalmasıyla birlikte farklı imkanlar sunma yarışına girdi. Tüm üniversiteler başarılı öğrencileri kapmak istiyor. Başarılı öğrencileri bünyesine katmak için üniversiteler yüksek lisans, ücretsiz konaklama, ücretsiz yemek, yurtdışı eğitim ve başarı oranına göre burs imkanlarını öne sürüyor.

Biruni Üniversitesi Türkiye’de sağlığa yeni bir vizyon katma amacıyla yola çıkıyor ve sunduğu fırsatlar oldukça beğeniliyor. Prof. Dr. Adnan Yüksel, sağlık eğitiminde Biruni Üniversitesini en tepelere çıkaracaklarını belirtiyor. Amaçlarının bilim üreten öğrenciler yetiştirmek olduğunu, sadece ders vermek olmadığını kaydeden Yüksel, ekonomiye ürettikleri çalışmaların katkı sağlayacağını söylüyor. 2023 vizyonuna sahip  bir Türkiye’nin atılımlarına katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyleyen Yüksel, dünya ülkeleri arasında sağlık bakımından üst sıralarda yer alan Türkiye’nin medikal açıdan dış ülkelere bağımlı olduğunu belirtti. Ulaşmak istedikleri noktanın sağlık sektöründe patent üreten bir ülke olduğunu açıklayan Yüksel, sağlık alanındaki en büyük adımları atmalarını sağlayacak mühim hedefleri olduğunu belirtti.

Henüz kuruluş aşamasındayken mühim adımlara imza atan Biruni Üniversitesi daha birkaç ay önce yeni bir hastalık keşfi ile çıkageldi. Hastalık, ağrı kökenine sahip 5 ailenin toplam 11 üyesi üzerinde görülen bedensel ve mental gelişim bozukluğu araştırılırken keşfedildi. Prof. Yüksel’in keşfettiği bu hastalığın araştırılmasına 2010’da başlandı. Yüksel o sene içerisinde bu tip hastalık genlerini taradığını fakat benzer hastalık bulamadığını ifade etti. Akabinde yeni nesil bir gen dizme çalışmasına girdiklerini ve 2 sene sürmesini planladıklarını ifade eden Yüksel, DNA’daki 3.164.000.700 baz çiftinden bir harfin farklı olduğunu keşfettiklerini söyledi. Bu buluş Yüksel’i Cell dergisinin (ünlü  bilim dergisi) kapağına çıkardı ve bunu yapan ilk Türk olma sıfatına sahip oldu.

İlk seneye has olmak üzere Biruni Üniversitesi’ne gelen her öğrenci %25, %50 ve %100 burs imkanlarından birinden faydalanacak. Bunun yanında LYS sıralamasına göre öğrencilere aylık para yardımı da yapılacak. İlk yüzde yer alan öğrenciler 3 bin TL burs alacak. 101-500 arasındakiler bin TL, 501-1000 arasındakiler 500 TL, 1001-2000 arasındakiler 350 TL nakit bursa sahip olacak. Bununla birlikte bir istisna olarak ilk bindeki öğrenciler üniversitenin %50 veya %25 kontenjanlarından giriş yapsa bile %100 burslu olacak yani eğitim ücretinden muaf sayılacaklar.

Yeditepe Üniversitesi de burs olanaklarıyla gündemde olan okullardan biri. Yemek ve burs imkanlarında çok iddialılar. 1250 TL ile 300 TL arasında burs dağıtacak olan üniversite ilk 10 binden tercih yapanlara ilk 9 ay ücretsiz yemek imkanı da sağlayacak. Yine bu öğrencilere yurtdışı imkanı da verilecek. Üniversitenin Avrupa ve Amerika’da çeşitli okullarla imzalı protokolü bulunuyor ve bu öğrenciler buralardaki programlara katılım gösterebiliyor. Öğrencilerin herhangi bir spor dalında milli takıma girmesi durumunda da %50’lik burs hediyesi var. İlk 15 binden tercih yapanlara da ücretsiz yurt imkanı sunan üniversite öğrencilerin bu hakkını kullanmak istememesi durumunda ücretsiz ulaşım sağlayacağını duyurdu.

Bezmialem Üniversitesinde her başarıya indirim veriliyor. Bezmialem Gureba-i Müslimin Hastahanesinin 1843 senesinde Bezmialem Valide Sultan (Abdülmecid’in annesi, II. Mahmud’un karısı) tarafından kurulmasının üstünden 200 sene geçti ve hastane yenilenerek tekrar hizmet vermesi sağlanıyor. Üniversite Türkiye’nin ilk sağlık hastanesi sıfatını taşıyor. Bir yandan vatandaşlara sağlık hizmeti veren üniversite bir yandan da geleceğin tıp doktorlarını eğitiyor. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksel Okulu 9 farklı programa sahip. Bunun dışında bir de sağlık yönetimi bölümü yer alıyor. Üniversite başarılı öğrencilere oldukça güzel burs imkanları sunuyor. İlk 100’den tercih yapan öğrenciler 9 ay boyunca 2 bin lira aylık nakit ödeme alacak. Yine aynı süre ile 101-500 arasından tercih yapanlar 1000 TL, 501-1000 arasından tercih yapanlar 500 TL, 1001-2000 arasından tercih yapanlar 350 TL nakit ödeme alacak. Üniversite bu sene yeni bir uygulamaya da imza atıyor. Sınıflarında %10’luk başarı dilimine giren öğrencilerin bu başarılarını ödüllendirmek için üniversite %50’ye kadar indirim imkanı sunuyor.

KTO (Konya Ticaret Odası) Karatay Üniversitesi mühendislik alanında eğitim veriyor. Bunun dışında üniversite Türkiye’deki 800.000 felç hastasına yardımda bulunuyor. Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Tan, geliştirdikleri tekerlekli sandalyenin düşünce kontrol sistemiyle çalıştığını belirtiyor. “Öğrencilerin bir projesi ile geliştirilen bu teknoloji fakültede verilen eğitimin kalitesini gösteriyor” diyen Tan, projenin önemi hakkında açıklamalar yaptı. Selman Zengin 25 yaşında ve üniversitenin  Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde son sınıf öğrencisi olarak okuyor. Emre Gönültaş da aynı şekilde Bilgisayar Mühendisliğinde okuyor ve tekerlekli sandalye projesini onlar yürütüyor. Ürettikleri tekerlekli sandalye felçli hastalara umut ışığı oluyor. Bu hastalar vücut fonksiyonlarını kullanamadıkları için düşünce kontrol sistemi sayesinde sandalye ile istediği gibi hareket edebiliyor. Proje TÜBİTAK’tan da destek almış durumda. Düşünce kontrol sistemi kişinin kafasına ses ve mimik algılayan bir aparat takması sayesinde çalışıyor.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.