Üniversite Yeni Bölümlere Ek Yerleştirme Yapılmayacak

Üniversite Yeni Bölümlere Ek Yerleştirme Yapılmayacak hakkında bilgi kısaca.

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya üniversiteye geçiş için son aşama olan LYS testlerine az bir süre kala açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalar arasında öğrencilere tavsiyeler ve yükseköğretimdeki yenilikler de var.

Yeni bölümlerde artık ek yerleştirme yapılmayacağını belirten Çetinsaya, açılışlarda doluluk oranlarına bakıldığını söyledi. Vakıf üniversitelerinde %60, devlet üniversitelerinde %80 doluluk aradıklarını kaydeden Çetinsaya, ek yerleştirmenin ilk uygulandığı haliyle uygulanacağına karar kılındığını belirtti. Sözlerine “Yani yeni bir program açmadan, sisteme yeni bir kontenjan dahil etmeden haziran ayında yapılan yerleştirmede boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak bu sene” diye devam etti.

Engelli öğrencilere ayrıcalık olacak iki yeni uygulama yapılacak. Resim, müzik ve diğer sanat dallarına ilgi duyan bu tip öğrencilerin olması ve diğer öğrencilere nazaran matematik, fen soruları çözmekte zorlanmaları sebebiyle bu öğrencilere bir ayrıcalık yapılacak. Engelli öğrenciler en alt sınır olan 100 puanı alırlarsa özel yetenek sınavlarına katılıp başarılı olmaları halinde bu programlara katılmaları sağlanacak.

Çetinsaya özellikle tercihlerin dikkatli yapılması konusunda öğrencilere uyarıda bulundu. Öğrencilere başarılar dileyen Çetinsaya, tercihlerinde mutlaka gönüllerinden geçen yerleri yazmaları gerektiğini hatırlattı. Son yıllardaki eğilimin katalogdan bakılarak kendi puanına en yakın bölümlerin tercih edilmesi şeklinde olduğunu söyleyen Çetinsaya, bunun yanlış olduğunu belirtti. Başka imkan ve olanakların da gözden geçirilmesinin önemi üzerinde durdu.

363875

Yeni Bölümlere Ek Yerleştirme Yapılmayacak LYS 2014 Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.