Üniversite Tercihlerinde Doğru Karar Vermek Şart

Üniversite tercihlerinde doğru karar vermek şart hakkında bilgi kısaca

LYS’nin sona ermesinin ardından öğrencileri bir diğer zorlu süreç olan tercih dönemi bekliyor. Uzmanlar konu ile ilgili olarak üniversite adaylarına uygun meslek seçmelerini tavsiye ediyor ve mesleki başarının hayatın diğer alanlarına olumlu yansıdığının altını çiziyor.

İnsan Kaynakları Uzmanı Zafer Avcı LYS’nin ardından yapılacak tercihler konusunda eğitimcilere ve ailelere bazı tavsiyelerde bulundu. Eğitimcilerin ve ailelerin çocukları tercihleri konusunda yönlendirirken çocukların genetik yeteneklerini, el yatkınlıklarını, kişilik ve karakterini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Ailenin uzman olduğu bir alan varsa bu çocuğun da genetik açıdan o alana yeteneğini ya da potansiyelini ifade edebilir. Bu da çocukların o meslekteki başarısını etkileyen bir etkendir. Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre toplumda mezun olduğu bölümle ilgili bir mesleği seçmeyebildiği görülmüştür ve böyle insanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. İş hayatı boyunca kişilerin çalıştıkları sektörden ya da işinden mutlu olmamasında ya da işini ilk fırsatta değiştirme gibi düşüncelere kapılmasında bu faktörlerin etkisi büyüktür.

İşsiz Kalmamak İçin Doğru Tercih Şart

İş bulma potansiyelinin meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğunu vurgulayan Avcı kişilerin karşısına her zaman yetenekleri, potansiyeli, çalışma koşulları, ücret beklentisi, ilgisi doğrultusunda işler çıkmayabildiğini ve bu nedenle iş bulamama gibi problemlerin ortaya çıkabileceğini belirtti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 yılında elde ettiği verilere göre işsiz sayısı 2.75 milyona, işsizlik oranı yüzde 9.7’ye yükseldi. Üniversite mezunu olup işsiz kalan kişilerin sayısı ise 557 bin ve her geçen yıl artmakta. 2012 yılında yüksekokul veya fakültelerden mezun olan kişiler arasında işsizlik oranı 10,1 iken 10,3’e yükselmiştir. TÜİK’in elde ettiği diğer verilere göre kişilerin mezun olduğu okul ve alanlar itibariyle Türkiye’de 28 milyon 271 bin kişilik iş gücü bulunuyor ve bu sayının 5 milyon 388 milyonunu yüksekokul/fakülte mezunları oluşturuyor. Üniversite mezunları için en çok iş bulunamayan alan imalat ve işletme. İmalat ve işletme bölümlerinden mezun olan kişiler arasında iş bulamayan yüzde 16,8’lik bir kesim bulunuyor.

İmalat ve işletmeden sonra üniversite mezunlarının iş bulamadığı bir diğer alan ise sanatla ilgili bölümler. Sanatla ilgili bölümlerden mezun olan kişilerin yüzde 15,9’u işsizlik problemi ile karşı karşıya. Bu konuyla ilgili bir diğer alan da yaşam bilimleri. Yaşam bilimleri ile ilgili bir bölümden mezun olan kişilerin yüzde 14,5’i işsiz. Üniversite mezunları arasındaki işsizlik oranlarının üzerinde olan diğer alanlar ise sosyal ve kişisel hizmetler, bilgisayar, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma, iş ve yönetim, gazetecilik ve enformasyon, tarım, ormancılık ve balıkçılık, fizik bilimleri, mimarlık, inşaat mühendisliği gibi alanlar.

Bu alanlar arasında işsizlik oranlarından bahsetmek gerekirse sosyal ve kişisel hizmetler mezunlarının yüzde 14,3’ü işsiz. Ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma mezunlarının yüzde 14,1’i, iş ve yönetim mezunlarının yüzde 13,5’i de işsizlik problemi ile karşı karşıya. Bu alanları yüzde 13,2 ile gazetecilik ve enformasyon, yüzde 12,2 ile tarım, ormancılık ve balıkçılık, yüzde 11,9 ile fizik bilimleri, yüzde 11,2 ile mimarlık ve inşaat mühendisliği takip ediyor.

Tüm bu işsizlik oranlarına karşın bazı bölümlerde işsizlik oranı şaşırtıcı derecede düşük. Yüksekokul veya fakülte mezunları arasında işsizlik oranı en düşük alan yüzde 2,1 ile güvenlik hizmetleri.

Sağlık alanı da işsizlik oranının düşük olduğu alanlardan biri. Sağlık ile ilgili bir bölümden mezun olan kişiler arasında işsizlik oranı yüzde 2,4 dolaylarında. Veterinerler de sağlık alanından mezun olanlar gibi büyük işsizlik problemi yaşamıyor. Yüzde 4,7 ile veterinerlik işsizlik oranı düşük meslekler arasında. Diğer alanlara bakıldığında hukuk yüzde 6, öğretmen eğitimi ve eğitim bilimleri yüzde 7,4, mühendislik yüzde 8,4, matematik ve istatistik yüzde 9,3, beşeri bilimler yüzde 9,8, sosyal bilimler ve davranış bilimleri yüzde 10 işsizlik oranına sahip. Bu meslekler Türkiye’de işsizlik oranının en düşük olduğu meslekler arasında.

Üniversite Tercihlerinde Doğru Karar Vermek Şart Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.