Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilir

Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilir hakkında bilgi kısaca

Üniversite kontenjanları son dönemde artışta ve bu öğrencilerin üniversiteye girmesinde sahip olduğu şansı yükseltiyor. Bu yazımızda genel olarak üniversite kontenjanlarından bahsedeceğiz.

Zorlu LYS maratonunun ardından öğrencileri bir başka zorlu süreç olan tercih dönemi bekliyor. Bazı üniversitelerin kontenjanları artırılıyor ve bu da öğrencileri sevindiren bir durum. LYS’nin gerçekleştirilmesinin ardından elde ettiğimiz istatistiki verileri sizlerle paylaşacağız. En fazla kontenjanın hangi bölümde, hangi üniversitede olduğunu, tercihlerin nasıl yapılması gerektiğini aktaracağız. Tercih dönemi ile ilgili sorularınıza bu yazı ile cevap bulabilirsiniz.

Devlet üniversiteleri bu yıl da en fazla kontenjana sahip üniversiteler oldu. Öğrencilerin yüzde 75’i bu sayede devlet üniversiteleri tarafından alınmış olacak. Bazı vakıf üniversitelerinin kuruluş döneminde olması, devlet üniversitelerinin ve yüksekokulların sayıca üstünlük sağlaması ve Türkiye’nin 81 ilinde yaygın olarak devlet üniversitesi bulunması bu büyük payı devlet üniversitelerinin almasında en büyük nedenler.

Üniversiteler için açılan kontenjan sayısı bu yıl 1 milyon 6 bin. Geçen yıl ise bu rakam 100 bin kişi kadar daha düşüktü. Bu 100 binlik artıştan en fazla pay alan ise yine devlet üniversiteleri oldu. Bu yıl devlet üniversitelerinin sahip olduğu pay 847 bin öğrenci. Bu miktarın dışında kalan dilimden 138 bin öğrenci vakıf üniversitesine yerleşirken 19 bin öğrenci KKTC üniversitelerine ve 2 bin öğrenci LYS ile öğrenci alan yurt dışı üniversitelerine yerleşecek.

Alan olarak inceleme yaptığımızda ise ön lisans bölümünün 500 bin öğrenci ile en fazla öğrenci dilimine sahip olduğunu görüyoruz. Bunun yanında 480 bin lisans ve 25 bin özel yetenek sınavı ile alım yapan bölümler payı bulunuyor.

Devlet üniversiteleri arasında da kontenjan yarışı bulunuyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da en fazla öğrenci alan üniversite 161 bin öğrencilik kontenjanla Anadolu Üniversitesi oldu. Anadolu Üniversitesi’ni 35 bin ile İstanbul Üniversitesi, 28 bin ile Atatürk Üniversitesi, 19 bin ile Selçuk Üniversitesi, 17 bin ile Süleyman Demirel Üniversitesi, 16 bin ile Kocaeli Üniversitesi izliyor. Öğrencilerin yapacakları tercihlerde bu üniversitelerden birine yerleşme şansı çok yüksek.

Son yıllarda ÖSYM’nin kılavuzu online olarak yayınlanıyor ve basılı halde dağıtılmıyor. Bu nedenle öğrenciler internetten ÖSYM’nin tercih kılavuzuna ulaşabilirler. Tercih işlemleri de yine online olarak ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından 7-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilebilecek. Tercihler için basılmış kağıtlar gönderilmeyecek. Tercih döneminde tüm öğrencilere başarılar diliyoruz.

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.