Üniversite Sınavına Yeni Diller Eklendi

Üniversite sınavına yeni diller eklendi. Arapça ve Rusça dillerine ait sorularına da artık üniversite sınavında yer verilecek. Üniversite sınavının ikinci oturumuna Alan Yeterlilik Testi denmişti. Bu testte yabancı dil dersine ait sorularda bulunuyor. Sınavın yabancı dil oturumları İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerini kapsıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde ÖSYM den gelen bilgiye göre bu dillere ek olarak Arapça ile Rusça dilleri de sınav kapsamında alındı.

Geçtiğimiz yıl sınavlarda pek çok değişikliğe gidilmişti. Bu değişikliklerden biri de üniversite sınavının Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) şeklinde güncellenmesi. YKS hakkında beklenen pek çok bilgi yetkililer tarafından yavaş yavaş kamuoyuyla paylaşılmakta. YKS’nin ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi olarak adlandırıldı. YKS’nin yabancı dil oturumlarında İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerine ait sorular bulunuyordu. Artık Arapça ile Rusça dillerine ait sorularda bulunacak. Geçtiğimiz günlerde gelen bilgi kapsamında Sözel, Eşit Ağırlık, Sayısal ve Dil puan türlerinde testlerin ağırlıkları ve puanı etkileme yüzdeleri belirlendi. Alan Yeterlilik Testi sınav puanını yüzde 60 etkileyecek. İşte Alan Yeterlilik Testinde bulunan her bir testin ağırlıkları şu şekilde olacak;

SÖZEL: Türk dili ve edebiyatı % 18, tarih-1 % 7, tarih-2 % 8, coğrafya-1 % 5, coğrafya-2 % 8, felsefe grubu % 9, din kültürü % 5.
SAYISAL: Matematik % 30, fizik % 10, kimya %10, biyoloji % 10.
EŞİT AĞIRLIK: Matematik % 30, Türk dili ve edebiyatı % 18, tarih-1 % 7, coğrafya % 5.
DİL: Yabancı dil % 60.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.