Üniversite Pedagojik Formasyon Kontenjanları 2014

Üniversite pedagojik formasyon kontenjanları 2014 hakkında bilgi kısaca

YÖK’ün yeni aldığı karara göre üniversitelere formasyon almak için yerleşenler dışında mezun olacak olan son sınıf öğrencilerine de formasyon almak için kayıt olma hakkı tanındı. Kontenjanlar ise bugün yayınlandı.

Daha önce yapılan başvurular doğrultusunda MEB pedagojik formasyon için kontenjan açmış ve bu kontenjanlara üniversiteden mezun olanlar yerleşmişti. Yeni bir kararla son sınıf öğrencilerine de pedagojik formasyon hakkı tanındı. Son sınıfta mezun durumundaki öğrenciler ve ilk kez formasyon almak için başvuran mezunlar üniversitelere alınacak. Pedagojik formasyon için her üniversitede açılan kontenjan sayısı farklı. Tüm kontenjanlar kamuoyuna sunuldu ve başvurular bekleniyor.

Önceki formasyon programına yapılan kayıtlar bazı üniversitelerde yeterli olamadı. YÖK de yeni bir formasyon programı ile eğitim verilmesine karar verdi. Karar 25 Haziran tarihli YÖK toplantısında alındı ve üniversiteler formasyon için oluşturdukları kontenjan sayısını tek tek açıkladı. Daha önce formasyon eğitimine başvurusu bulunmayan kişiler ve mezun durumundaki son sınıf öğrencileri formasyon programına başvurabilecek. ÖSYM tarafından bir programa yerleştirilmiş olan adayların ise ek başvuru yapmasına gerek yok. Bu durumdaki adaylar üniversitelerindeki pozisyonlarını koruyacak.

Neredeyse her dersten formasyon eğitimi için kontenjan bulunuyor. Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, ingilizce, tarih ve biyoloji bölümleri ise en fazla kontenjana yer verilen bölümler. Üniversitelerin formasyon programı için alımlarında adayların genel not ortalamaları belirleyici olacak. Bunun yanında ALES’e girme şartı aranmayacak. Yerleştirmelerin yapılmasından kısa bir süre sonra üniversitelerin internet sayfasından formasyon ile ilgili akademik takvim açıklanacak. Her üniversitenin açtığı kontenjanlar ise şu şekilde:

formasyon-aciklamasi-4

formasyon-aciklamasi-5

formasyon-aciklamasi-6

 

Üniversite Pedagojik Formasyon Kontenjanları 2014 Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.