Üniversite Mezunu Doktora ve Yüksek Lisans Askerlik Tecili Kalktı

Üniversite mezunları Doktora ve Yüksek Lisans gerekçesiyle artık askerlik tecili yapamayacaklar. Üniversite mezunu askerlik tecil işlemleri artık çok zor. Tecil için yapılan Doktora ya da Yüksek Lisans öğrenimleri de bundan sonra askerliği tecil etmeyecek.

Genelkurmay tarafından sunulan teklifin Hükümetçe kabul edilmesine en çok 1992/4 tertip erleri sevindi. Kasım 2012’de birliklerine teslim olmuş 1992/4 tertip erler alınan kararla birlikte yılbaşında terhis edilecekler.

asker

Üniversite mezunları Üzgün

Üniversite mezunlarından gelen “Erteleme”  isteğine sunulan “yüksek lisans” ve “doktora” sebepleri artık kabul edilmeyecek. Askerliğini “kısa dönem er” niteliğinde yapmak isteyenlerin  “erteleme” istekleri belli bir süre sonra kabul edilmeyecek.

Askerlik süresinin kısaltılması uygulaması 1 Mart’ta uygulamaya girsin diyen GenelKurmay başkanlığının önerisi kabul edilmedi ve hükümet karar 1 Ocak’ta uygulamaya girecek dedi. 1992/4 tertip erleri ne karar müjde gibi geldi. Kasım 2012’de birliğine telsim olan 1992/4 tertip erler, yılbaşında erken terhis edilecekler. Genelkurmay’ın önerisi onaylansaydı, bu tertipteki 70 bini aşkın asker ancak Mart’ta askerlik vazifelerini tamamlayabilecekti.

Hükümet 12 ay askerlik uygulamasına “1 Ocak” tarihini vermesiyle herkesin akıllarında kaçıncı tertip, ne zaman teskere alacak soruları bıraktı. Tüm askerlerin birliğine teslim oldukları tarihler ve kullandıkları izin tarihleri aynı olmadığından, belli bir tarih kafalarda oluşmuyor. Yalnız şunu biliyoruz ki Yılbaşında 70 binin üzerinde asker tezkerelerini alacak. Gelecek sene erken terhis olacaklarla birlikte 290 bin kişi bu uygulama sayesinde erken tezkere alacak

Askerliği Tecil Ettirmek Zorlaştı

Yürürlükteki mevzuata bakılarak; 20 yaşını tamamlamış her erkek askerlik görevini yerine getirmek zorundadır. Eğitimi alanlar, yurtdışında çalışanlar, sağlık sorunu yaşayanlar ve milli sporcular askerlik görevini yasada belirtilen sürelerde erteleme hakkına sahipler.

Askerlik süresinin 15 aydan 12 aya indirilmesi uygulamasının ardından, celp dönemlerinde askerlikle yükümlü kişilerin sayısının artırılması zorunlu olacak. Bunun nedeni 15 aylık askerlik uygulaması geçerli iken asker adayları 5 celp döneminde askere alınıyorken, 12 ay süren askerlik uygulamasında 4 celp döneminde askerler birliğe dahil edilecek.

Her celp döneminde birliğe teslim olan asker sayısı 70-80 bin kadardı. Şimdiki uygulamayla bu sayının  85-100 bine çıkacağı düşünülüyor. Bu şekilde , askerlik hizmetini erteleyen kişilerin sayısı azaltılacak. Bu karar doğrultusunda, ‘erteleme’  için başvuran adayların sebepleri detaylı olarak incelenecek ve keyfi durumlarda tecil işlemi yapılmayacak.

Üniversite Mezunlarına Yüksek Lisans ve Doktora Dahil Askerlik Tecilinin Kaldırılması Sizce Doğru Bir Uygulama mı ? Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.