Üniversite Kontenjanları Boş Kaldı

Üniversite sonuçlarının açıklanmasının ardından kayıt işlemlerinin başlayacağı şu günlerde YÖK tarafından yapılan açıklama dikkat çekiyor. Bu açıklamaya göre 38 bin 789 üniversite kontenjanı boş kalmış durumda. YÖK bu yıl üniversitelere 823 bin 739 kontenjan ayırmıştı. Boş kalan kontenjanlardan 18 bin tanesi 4 yıllık bölümler için ayrılmış olan kontenjanlar olarak açıklandı. Yeniden yerleştirilen adaylar ise yerleştirmelerin 97 binini oluşturdu. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre bu adayların büyük çoğunluğu geçen yıl yerleştirildikleri bölümlerden memnun olmayıp yeniden sınava girmiş olan adaylar.

Üniversite kayıt tarihleri 3-7 Ağustos olarak belirlenirken isteyen adaylar 28 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında elektronik kayıt yaptırabilecek.

Açıklanan verilere göre bu yıl sınava giren öğrencilerden 2 milyon 70 bini kayıt yaptırma hakkına sahipken bunlardan sadece 1 milyon 239 bin öğrenci tercih yaparak üniversitelere şartlar dahilinde yerleştirildi. Toplamda var olan 823 bin kontenjanın sadece 785 bin tanesinin doldurulduğu açıklandı. Geri kalan öğrencilerin birçoğunun yeniden sınava hazırlanacağı rehberlik öğretmenleri tarafından tahmin ediliyor. Bu tahminlere göre gelecek yıl 400 bin civarında öğrenci yeniden sınava hazırlanacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.