Üniversite Kayıt için Gerekli Belgeler Nelerdir 2014 2015

2014 LYS tercihleri açıklandıktan sonra öğrencilerde kalan soru işaretlerinden bazıları üniversite kayıtları ne zaman başlayacak,üniversite kayır için gerekli olan belgeler nelerdir gibi oldu.Yazımızda LYS sonuçlarına dair bilgileri ve daha birçok merak ettiğiniz konu yer almaktadır.

2014 Yılı ÖSYM Üniversite Kayıtları Ne Zaman Olacak ve Üniversite KAyıtları İçin Gereken Belgeler Nelerdir haberi, LYS Tercih Sonuçlarının açıklanmasının ardından sıra üniversite kayıtlarına geldi. Milyonlarca öğrenci için üniversite süreci başlıyor. bu sürecin ilk adımı olan kayır işlemleri için ÖSYM’den açıklama geldi. Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Üniversite kayıtlarında dikkat edilmesi gerekenler neler? Üniversite kayıtları için gereken belgeler neler? Tüm bilgiler haberimizin devamında.

LYS BİRİNCİSİ BOĞAZİÇİLİ OLDU!

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre ham puan ve yerleştirme puanlarında MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 puan türlerinde Türkiye birincisi olan Ordu Fen Lisesi öğrencisi Safa Can Medin, küçüklükten beri hayalini kurduğu Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğini kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

Medin, çocukluktan beri hayalini kurduğu bölümü kazanmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadığını söyledi. Disiplinli, az ve öz çalışarak başarıyı yakaladığını ve sonuçlarını bugün aldığını anlatan Medin, şöyle konuştu: “LYS sonuçları beklediğimizden biraz erken açıklandı. Açıklandığını duyduğum an hemen ÖSYM’nin sitesine girerek sonuçlarımı kontrol ettim. Çocukluk hayalim Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğini görünce çok mutlu oldum. LYS’deki puan durumuma göre burası benim için çok sürpriz olmadı ama yine de çok sevindim. İlk mutluluğumu da ailemle paylaştım. 1-5 Eylül tarihleri arasında kayıt zamanı başlıyor. Üniversitemi görmek için çok sabırsızlanıyorum. En kısa zamanda Boğaziçi Üniversitesi’ne gitmek, oraları görmek istiyorum.”

Artık önünde üniversite süreci olduğunu belirten Medin, üniversiteyi birincilikle bitirmeyi hedeflediğini sözlerine ekledi.

FETHULLAH GÜLEN BİLKENT-HUKUKU TERCİH ETTİ

TM-1 ve TM-2 puan türlerinde Türkiye üçüncüsü, TM-3’de Türkiye dördüncüsü olan Özel Yamanlar Fen Lisesi öğrencisi Fethullah Gülen’in tam burslu olarak Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yerleştiği bildirildi. Özel Yamanlar Fen Lisesi yetkilileri, Gülen’in yurtdışında tatilde olduğunu belirtti.Yetkililer, tek tercih yapan Gülen’in tam burslu olarak Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yerleştiğini açıkladı.

59 BİN KONTENJAN BOŞ KALDI

ÖSYM, tercihlerin bitmesinin üzerinden 6 gün geçtikten sonra dün akşam saatlerinde üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Üniversitelerde 30 bin 684’ü lisans olmak üzere 59 bin 12 kontenjan boş kaldı. Tercih yapan 1 milyon 239 bin 761 öğrenciden 922 bin 275’i bir programa yerleşti

ÖSYM adaylara bayram öncesi “yerleştirme sürprizi” yaptı. 17 Temmuz’da son bulan tercih işlemlerinin üzerinden 6 gün geçtikten sonra ÖSYM üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Tercih yapan 1 milyon 239 bin 761 adaydan 118 bini açıköğretime olmak üzere 922 bin 275’i bir yükseköğretim programına yerleşti. 317 bin aday ise açıkta kaldı. Üniversitelerde 30 bin 684’ü lisans, 28 bin 328’i de önlisans olmak üzere toplam 59 bin 12 kontenjan boş kaldı. Devlette 639 bin 219 kontenjandan 27 bin 440’ı, vakıf üniversitelerinde 134 bin 73 kontenjandan 21 bin 30’u, KKTC üniversitelerinde de 17 bin 348 kontenjandan 9 bin 423’ü boş kaldı. Üniversitelere yerleşen öğrenci sayısı 118 bin 652’si açıköğretim programları olmak üzere toplam 922 bin 275 oldu.

663 BİN TERCİH YAPMADI

YGS ve LYS’lerde barajı aşarak tercih yapma hakkı kazanan öğrenci sayısı 1 milyon 903 bin 242 iken 663 bin 481 aday bu hakkını kullanmadı. Tercih yapan adayların sayısı 1 milyon 239 bin 761 oldu. Bu adaylardan yarım milyonunu meslek lisesi öğrencileri oluşturuyor. 317 BİN YERLEŞEMEDİ Bu arada tercih yapan adayların 922 bin 275’i yerleşirken 317 bin 486’sı ise herhangi bir programa yerleşemedi. Bir programa yerleşen adayların kayıt işlemleri 1-5 Eylül tarihlerinde yapılacak.

EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ 10 TL OLACAK

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2014-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dahil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacak. Sınavsız geçiş dahil merkezi yerleştirmede açık öğretimin kontenjansız programları dışında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. (Merkezi Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.) Ek yerleştirme tercih ücreti 10 TL olacak.

İstanbul Üniversitesi, sınava girmeden ikinci üniversite diploması almak isteyenler için başvuruları Eylül ayı içinde almaya başlayacak.

İstanbul Üniversitesi, sınavsız ikinci üniversite kayıtlarını Eylül ayı içinde almaya başlayacak.

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) aracılığıyla açılan ve sınava girmeden başlatılan İkinci Üniversite’de sosyoloji, iktisat, işletme, tarih, coğrafya ve felsefe lisans programları bulunuyor. Yeni açılan sosyal hizmetler, havacılıkta yer hizmetleri yönetimi, hukuk büro yönetimi ve sekreterliği, kültürel miras ve turizm, sağlık kurumları işletmeciliği, tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik
bölümlerine lisans ve önlisansta okuyan ya da mezunlar başvuru yapabilir. Lisans programlarına ise dört yıllık bölüm bitirmiş ya da öğrenciliği devam edenler başvurabiliyor.

ADAYLARA UYARILAR

Adayların kayıt için bizzat kazandıkları üniversiteye başvurmaları gerekiyor. Postayla kayıt yapılmayacak. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek. Belgeler eksikse kayıt yapılmayacak. Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemeyecek. Yükseköğretim kurumları kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek. Üniversitelere kayıtlardan sonra boş kalacak kontenjanlar ile merkezi yerleştirme sırasında boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak.

ÖSYS ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHİ

ÖSYM’nen yapılan açıklamaya göre, 2014- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek
amacıyla yayımlandı. Bu nedenle adayların, tercihlerini yapmadan önce tercih süresi içinde ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor. Kılavuza göre, üniversite tercihleri 7-17 Temmuz’da alınacak. 2014-2015 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri bütün üniversitelerde 1-5 Eylül’de yapılacak.

2014-2015 LLYS Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından şimdide sıra Üniversiteye kayıt vaktine geldi. Milyonlarca Üniversite Öğrencisinin şimdi ise merak ettiği konulardan biri Üniversite Kayıt Tarihleri Ne Zaman? Öğrenmek istediğiniz tüm bilgiler ayrıntı ve detayları ile birlikte hurriyet.com.tr’de

LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından LYS tercihleri sonucunda tercih ettikleri üniversitelere yerleşen milyonlarca öğrenci heyecan içerisinde gidecekler üniversitelerin kayıt tarihlerini merak ediyor. 2014 yılı üniversite kayıtları ne zaman gerçekleşecek? Üniversite kayıt işlemleri için gerekli belgeler, Üniversite kayıt tarihleri ve ÖSYM’nin yapmış olduğu Üniversite kayıtlarına dair bilgiler bu haberde!

ÖSYM 2014- 2015 eğitim ve öğretim yılı için üniversite kayıt tarihlerini 1-5 Eylül Tarihleri olarak belirledi. Ayrıca ÖSYM Üniversite öğrencilerine ön bilgi vermek için resmi internet sitesi http://www.osym.gov.tr üzerinden Üniversite kayıtları için gerekli belgeleri ve ön bilgileri açıkladı.

KILAVUZ DAĞITIMI YAPILMAYACAK

Adaylar, ‘ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecekler. Tercih işlemleri 7-17 Temmuz’da
yapılacak. Tercihlerle ilgili duyuru internet sitesinde yayımlanacak. Adaylar tercihlerini yaparken ÖSYM’nin http://rehberlik.osym.gov.tr rehberlik sitesinden yararlanabilecek

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

a) Adayın ÖSYS Sonuç Belgesi

b) Adayın mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz) Aday ek puandan yararlanarak yerleşmiş ve alan/kol/bölümü diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, ek puan esas olan okul ve alan/kol/bölümden mezun olduğunu gösterir resmi belge

c) Nüfus cüzdanının onaylı örneği

d) İkametgâhı ile ilgili beyanı

e) Askerlik çağına gelmiş veya daha yukarı yaştaki erkek adaylar için ilgili askerlik şubesinden alınacak “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı”na dair belge

f) 12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.)

g) Kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler

Yükseköğretim öğrencileri, kılık kıyafet ile ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlarla oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorundadırlar.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

anadolu üniversitesi Merkezi Açıköğretim programlarını kazanan adayların, kayıt işlemleri ve kayıt
tarihi için Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuç listeleri adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine gönderilecektir.

ÜNİVESİTE NEDİR

Üniversite ya da diğer adıyla yükseköğretim, üniversitelerde ve meslek yüksekokullarda 2 yıllık yapılan öğretimdir. Üniversite mesleki eğitim zorluğuna göre genel olarak ikiye ayrılır:

1- Fakülte (Lisans): En az 3 ya da 4 yıllık devamlı eğitimdir, bölümüne ve ülkeye göre göre 5-6 yıllık olanları da vardır.

2- Meslek Yüksekokulu (Önlisans, meslek yüksekokulu): 2 yıllık ön lisans eğitimidir.

3- Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (Lisans, yüksekokul): 4 yıllık lisans eğitimidir.

Bunların yanı sıra öğrencilerin derslere fiziki olarak katılma zorunluluğu olmayan bir öğretim şekli olan açıköğretim üniversitesi’ de ayrı bir çeşit olarak sayılabilir: Uzaktan eğitim prensibine dayalı son zamanlarda bilgisayar ve internet erişiminin artmasıyla daha da yaygınlaşan öğretim biçimidir. Ülkemizde 2 ve 4 yıllık lisans ve yüksek lisans öğretimleri yapılmaktadır.

Üniversite, Eflatun ve aristonun hiçbir politik ve dini baskı unsuru olmadan öğrencileri ile felsefi tartışma yarattıkları ortamdan esinlenerek günü müze kadar evrensel ölçekte bağımsız ve tüzel kişiliğe sahip kurumlar olarak universitas üniversite adını almışlardır. Üniversite felsefi tartışma ortamında akıl sürecini duygusal sürecin önüne alarak kişilerin olayları görerek ve tartışarak farkına varılabilirliğini sağlayan ortamlardır

ilk üniversiteler Bugünkü anlamda ilk üniversitelere abbasiler döneminde Bağdatta rastlanır. ilk üniversiteyse, Emeviler tarafından Fasın Fez şehrinde 859 senesinde kurulan Keyruvan Üniversitesidir. Eski Yunan ve Roma dönemlerinde bazı yüksek eğitim ve öğretim teşkilatları olmasına rağmen bunların bugünkü anlamda üniversite niteliği yoktur. Batıda üniversiteler, islam medeniyetinin Endülüs Emevi devleti vasıtasıyla avrupaya girmesiyle başlar

Fas, Kurtuba ve Gırnata üniversiteleri, ilim ve fennin kilise ve piskoposların tesirindeki ruhban sınıfına mensup öğretim üyeleri olan okullara girmesine vesile olarak, sadece hukuktan ibaret olan öğretim dalına tıp, astronomi, ilahiyat ve benzerlerinin de eklenmesini sağladı. O zamana kadar avrupa kralları ve devlet adamları tedavi olmak için Kurtuba Üniversitesinin tıp Fakültesine gelirlerdi. Hatta dünyanın düz olduğuna inanan Avrupalılar, Galileo, Kopernik, Newton Dünyanın döndüğünü derin ve uzun araştırmalarının sonucunda söyleyince onları suçlu görüp hapsedecek kadar ilim ve fende geriydi

Bağdattaki Nizamiye Medresesi 1065, Osmanlılardaki ilk üniversite olan iznik Medresesi 1331 gibi misalleriyle de Selçuklular ve Osmanlılar döneminde hızla gelişen medrese müessesesi Tanzimata kadar fen derslerinde de söz sahibiydi Bkz. Medrese. Fen dersleri kaldırılınca ilim ve fenni Endülüs Emevileri vasıtasıyla islam medeniyetinden alan batı, doğuyu geçmeye başladı. Daha sonra 1863 Darül-Fünun adı altında teşkilatlanan bu yüksek eğitim-öğretim müessesesi çeşitli safhalardan sonra 1933 te istanbul Üniversitesi olarak yeniden düzenlendi.

Batıda Bologna, Pavia, Revenna ve Paris adları altında gelişmeye başlayan ilk üniversiteler uzun süre psikoposların kontrolünde kalmaya devam etti. Hatta Bologna Üniversitesinin, rektörleri öğrenciler tarafından seçilmekteydi. Öğrenciler nation denen dört gruba ayrılır ve her grubun lideri rektörün yanında yönetime katılırlardı

Buna rağmen asıl yönetici ve söz sahibi kimseler piskoposluktan gönderilen ve kançı denen kimselerdi. Paris Üniversitesinde ise öğrencilerle birlikte öğretim üyeleri de o yönetimde rol alırlardı. Fakat neticede yine kontrol piskoposluğundu. Sonraları üniversite rektörü piskoposluğa karşı otoritesini sağlayarak özerk hale geldi. Bunu takiben papalığa bağlı olmayan ingiliz Oxford ve Cambridge üniversitelerinden sonra 14. yüzyıla kadar çeşitli Avrupa şehirlerinde üniversiteler, kuruldu.

Günümüz Oxford Üniversitesinde bir törenGünümüzdeki teşkilat ve statüye sahip üniversiteler memleketimizde, 1863 te kurulan Darülfünunla başlar. Avrupa üniversitelerinde Eğitim öğretim kilisenin kontrolü altındaki teoloji din ilmine dayanmasına rağmen Türklerin Selçuklu, Osmanlı ve daha pekçok değişik dönemlerde kurdukları çeşitli statülerdeki üniversitelerde müsbet ilimlerin de okutulması bakımından üniversite olarak ilmi kariyerini başından günümüze kadar muhafaza etti

Bu sebeple Türkiyede modern üniversitelerin ilki olan istanbul Üniversitesi, 1453 senesinde Fatih Sultan Mehmed Hanın din ilimleri yanında fen ilimlerinin de okutulması için kurduğu Fatih Külliyesine Medreseler topluluğu dayanmakta olup, beş asırlık bir geçmişe sahiptir. 1933 te kaldırılan Darülfünun, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olmak üzere muhtariyet ve tüzel kişiliği olmayan istanbul Üniversitesi olarak yeniden teşkilatlandırıldı

Osman Hamdinin 1882 de kurduğu Sanayi-i Nefise Mektebi şimdiki adı Mimar Sinan Üniversitesi Türkiyedeki en köklü üniversitelerdendir. Bu arada ankarada çeşitli tarihlerde hukuk 1927, dil ve Tarih- coğrafya 1935, Fen 1943 ve Tıp 1945 gibi fakülteler kuruldu. Aynı zamanda aslı 1773 yılına dayanan Yüksek mühendis Mektebi, istanbul teknik Üniversitesi adını aldı 1944

1945 te çıkarılan kanunla bütün üniversiteler, aynı hükümlere tabi olmak üzere ilim ve idarede muhtar tüzel kişilikler haline geldi. 1960 ta üniversiteler kanununda yapılan değişiklikle üniversiteler, fakülte, enstitü, yüksek okul ve araştırma kuruluşlarından meydana gelen, idari ve ilmi muhtariyeti olan eğitim, öğretim ve araştırma merkezleri haline geldi. Yine bu kanuna göre yeni Fakülte açılıp kapatılması için üniversite senatosunun teklifi ve Milli Eğitim Bakanının tasdik etmesiyle yürürlüğe girdi

1961 anayasası, 1971 anayasa değişikliği ve 1982 Anayasasında üniversite teşkilatlarında yapılan bazı değişiklikler esnasında memleket sathında çeşitli yeni üniversiteler kuruldu. 1955 te kurulan Trabzondaki Karadeniz Teknik Üniversitesi, 1956 da ingilizce öğretim yapacak şekilde Ankarada kurulan Ortadoğu Teknik Üniversitesi, 1954 te yine Ankarada kurulan Hacettepe Üniversitesi, 1955 te izmirde kurulan Ege Üniversitesi, 1971 kayseride kurulan Erciyes Üniversitesi, 1976 de Robert Kolejinin hükümete geçmesiyle kurulan ve ingilizce eğitim yapan istanbul boğaziçi Üniversitesi, 1957 de erzurumda kurulan atatürk Üniversitesi bunların en önemlileridir

Orta öğretimin memleket sathında gittikçe yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan talebe fazlalığını değerlendirmek için Milli Eğitim Bakanlığının açtığı çeşitli yüksek okulları diyarbakır, elazığ, sivas, malatya, samsun, eskişehir, bursa, edirne gibi illerde kurulan yeni üniversiteler ta kip etti. akademi adı altında faaliyet göstermelerine müsade edilen bazı özel yüksek okullar, anayasaya göre yüksek okul kurma yetkisi devlete ait olduğundan devletleştirildi. 1982 Anayasasıyla bütün yüksek öğrenim kurumları üniversite çatısı altına alındı. Bu kurumların kontrolü yine 1982de kurulan Yüksek Öğretim Kuruluna YÖK verildi. 1982de kabul edilen kanun hükmündeki bir kararnameyle memleket sathındaki üniversiteler belirlenerek yeni bir düzene sokuldu.

Üniversitelerin yönetimi Üniversitelerin, idaresi rektör, senato ve yönetim kurulu tarafından sağlanır. Senato rektörün başkanlığında fakülte dekanları ve her fakülteden bir temsilci profesörden meydana gelir. Senatonun görevi üniversiteyle ilgili kanun, tüzük tasarılarını ve yönetmelikleri hazırlar. bütçe , seçim, yeni kürsü, enstitü açılması veya kaldırılmasıyla ilgili kararları, tek lifleri inceler ve yürürlüğe koyar

Üniversite yönetim kurulu yine rektör başkanlığında, dekanlar ve seçimli üç profesörden meydana gelir. Rektörler, beş yılda bir üniversite öğretim üyelerinin seçtiği 6 adaydan, YÖKün seçtiği üç adaydan biri. YÖK, Cumhurbaşkanı tarafından atanır. Genel Sekreterse üniversitenin idari işlerine bakar. yazı işleri, personel, kütüphane, hizmetçiler buna bağlıdır.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.