Üniversite Adayları Açısından Üniversite – Bölüm İkilemi

Fırsat buldukça sitemizde yazılarını bizlerle paylaşan değerli ziyaretçimiz Uğur AYAN ile çok hoş bir sohbette bulunduk. Kendisiyle üniversite seçiminde bölüm mü seçmeli yoksa üniversite mi konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Fikir olarak ortak bir zeminde buluştuğumuzu düşünüyorum kendisiyle. Ziyaretçilerimize de bu değerli sohbetten yaptığımız çıkarımları aktarmak ve üniversite sınavlarına hazırlanan gençlere bu süreçte az da olsa katkı yapmak istiyorum. Hedefiniz üniversite mi olmalı yoksa bölüm mü ?

Üniversite hazırlanan adaylar her şeyden önce kendilerini mutlu hissedecekleri bölümü okumalılar. Kendi kişiliğinize uygun ve yapabileceğiniz mesleği seçmek, bölümü okuma esnasında olmasa da ileriki yaşamınızı daha mutlu ve ferah geçirmenizi sağlayacaktır. Üniversitenin bulunduğu şehirde birkaç yıl okursunuz sonra mezun olursunuz, elinizde sadece okuduğunuz bölümün size kazandırdığı avantajlar kalır. Bu açıdan değerlendirildiğinde üniversite seçim pişmanlığı belirli bir süreçten sonra sona erecektir ancak yanlış bölüm seçtiğiniz takdirde bunun telafisi yoktur ya da geçmiş yaşınıza rağmen sil baştan üniversite okumaktır ki bunu çoğu kimse göze alamaz.

Üniversitenin A ya da B üniversitesi olmasının avantajları ya da dezavantajları yok mudur ? Elbette ki vardır. Bugün ülkemizde yer alan üniversitelerin eğitim kaliteleri başta olmak üzere imkanları ve sosyal faaliyet imkanları birbirinden oldukça farklılık arz etmektedir. Haliyle A üniversitesinde okuyup mezun olan bir öğrenciyle B üniversitesinde okuyup mezun olan öğrenci arasında bilgi donanımı ve mesleki yeterlilik açısından mutlaka farklar olacaktır. Bu farklar mezunların okuldan sonraki iş bulma ve daha iyi gelir edebilme şanslarını doğrudan etkileyecek faktörler olacaktır.

Öte yandan üniversite seçimi yaparken, üniversitenin bulunduğu şehrin cazibesine kapılarak tercih yapan adaylar da var. Bence bu çok yanlış bir düşünce; çünkü size tercih yaptıracak güç cazibe ve eğlenceli yaşam tarzı değil, mezuniyet sonrası iş ve mutlu yaşam etkenleri olmalıdır. Eğer üniversiteyi eğlenceli bir yaşama atılacak adım için araç olarak görüyorsanız bu yazıda anlatmaya çalıştıklarım sizler için geçerli değildir. Üniversite sonrası rahat bir yaşamın anahtarı olarak görüyorsanız üniversiteyi, bu durumda yukarıda anlattıklarımızı ciddiye almanızı tavsiye ederim.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.