UNICEF Hakkında Kısa Bilgi

Çocuk haklarını savunan ve koruyan bir kuruluş olan UNICEF kısaltmasının açılımı; Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’dur. Adından da anlaşılacağı gibi bu örgüt çocuk haklarını savunur ve uygulanabilirliğini denetler bu özelliği ve görevi ile de dünya üzerindeki kuruluşların başında gelmektedir.

UNICEF, dünya üzerinde bulunan tüm çocukların haklarını savunurken aynı zamanda bu hakları korur ve çocukların sorunlarına kalıcı ve köklü çözümler üretmektedir. Kuruluşun yaptığı çalışmaların özünde ise dünya üzerindeki tüm çocukların hem bedensel hem sosyal hem de zihinsel açıdan sağlığı ve gelişimi göz önünde bulundurulmaktadır.

158 ülke ve bölgede faaliyet gösteren UNICEF kuruluşu dünya üzerindeki çocukların sağlık, eğitim, fiziksel ve bedensel ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar yürütmektedir. Kuruluş bu çalışmalarını yaparken aynı zamanda annelerle, babalarla ve öğretmenlerle iletişim içinde olmaktadır. UNICEF genel müdürünün adı Carol Bellamy’dir. Kurucu üyeler arasında ise Türkiye de bulunmaktadır.

Kısacası; UNICEF, dünya çocuklarını esas alan ve çocuk haklarını koruyan bir dünya kuruluşudur.

UNICEF Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazı Hakkındaki Görüşlerinizi ve Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.