UNESCO’dan çocukların eğitimine ilişkin önemli veriler

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), dünyada her 5 çocuktan 1’inin ilkokulu yarıda bıraktığını, okul çağındaki 61 milyon çocuğun okula gitmediğini ve okul çağındaki 250 milyon çocuğun okuma yazma bilmediğini açıkladı.

UNESCO, 2000’de Dakar’daki Dünya Eğitim Forumu’nda 164 ülkenin katılımıyla kabul edilen “Herkes İçin Eğitim 2015” hedefleriyle ilgili bir rapor yayımladı.

Araştırmaya imza atanlardan François Leclercq’in açıkladığı rapora göre, gelişmiş ülkelerde 5 yetişkinden 1’i, iş hayatı için yeterli donanıma sahip değil.

Dünya genelinde son 2 yıldır 61 milyon çocuk okula gitmiyor ve gelişmekte olan ülkelerde her 5 çocuktan 1’i ilkokul eğitimi yarıda bırakıyor. Okula giden ya da gitmeyen ilköğretim çağındaki 250 milyon çocuk da henüz okuma yazma bilmiyor.

Yetişkinler de eğitimlerini yarıda bırakıyor
UNESCO raporuna göre, eğitim fırsatları sayesinde yeniden ortaöğrenime başlayan 71 milyon yetişkin de derslerini takip etmeyerek bu şansı iyi değerlendiremedi.

Fakir ülkelerde tüm çocukların ilköğretimi tamamlayabilmesi içinse, 14 milyar liraya (8 milyar Dolar) ihtiyaç duyuluyor.

UNESCO raporunda ayrıca, bireylerin eğitimi için harcanan her kuruşun, ekonomik büyümeye olumlu yansıyacağının ve uzun vadede eğitimin ülke ekonomilerine katkıda bulunacağının altı çizildi.

UNESCO’nun “Herkes İçin Eğitim 2015” hedefleri kapsamında, dünyada okur yazarlık oranının kadın ve çocuklarda yüzde 50 artırılması, kız çocukların temel eğitime ulaşmasının kolaylaştırılması gibi hedefler öne çıkıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.