Unesco Kürsüsü Kurma Talebi Onaylandı

Unesco Kürsüsü kurma talebi onaylandı. Ülkemizde kurulacak 12. Unesco kürsüsü kurulma talebine UNESCO Paris Yüksek Öğretim Birimi tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda onay geldi.

İstanbul’da eğitim veren bir vakıf üniversitesinin bünyeleri kapsamında ‘Kültür Politikası ve Kültürel Diplomasi UNESCO Kürsüsü’ kurma talebinde bulundu.  Gerçekleştirdikleri bu başvuru UNESCO Paris tarafından onaylandı.

Gelen güzel onay haberi sonucunda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ‘Kültür Politikası ve Kültürel Diplomasi UNESCO Kürsüsü’ kurulacak. Ülkemizde daha önce 11 üniversitede bulunan UNESCO Kürsüsü UNESCO Paris Yüksek Öğretim Birimi tarafından yapılan değerlendirme aşamalarının sona ermesi sonucunda verilen kararlarla açılmıştı.  Açılacak UNESCO Kürsüsü, BİLGİ Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi kapsamında çalışmalar yapacak. İstanbul Bilgi Üniversitesi, UNESCO Kürsüsü işbirliği ile UNESCO projeleri kapsamında uluslararası alanda çok ortaklı kültür projelerine imza atmayı hedefliyor. Bu kürsü, Türkiye’de kültür politikalarıyla ilgilenen ve çalışmalara imza atan akademisyenler ve öğrencilere de fırsat sağlayacak. Ülkemiz için bir uluslararası platform daha kurulacak. Ayrıca Unesco Kürsüsü, ülkelerarası kültürel diplomasi alanında ortak çalışmalar yürütebilecek. Unesco Kürsüsü daha önce ülkemizde eğitim veren Kadir Has Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi gibi kurumlarda da ortaklaşa faaliyet göstermeye başlamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.