Ulu Sözü Dinlemeyen Uluya Kalır Atasözünün Anlamı

Günlük yaşantıda sıkça kullanılan  ” Ulu sözü dinlemeyen uluya kalır ” atasözünün anlamı nedir yazımızda ubna değineceğiz.

Bir kişi kendinden yaşça büyük, erdemli ve gün görmüş kimselerin öğütlerini dinlemez ise hayatta hep yenilir. Başına yaşamında türlü türlü sıkıntılar gelir. Bu nedenle daima sızlanır durur. Tecrübeli kimselerin sözlerini dinlemeyip kendi kafasına göre hareket eden kimseler sonunda büyük zararlara uğrarlar. Sıkıntı ve dert yakalarını bırakmazlar.

Büyük sözü dinlemeyen kişinin başı sorunlardan hiçbir zaman kurtulmaz.

Yaşça büyük olan yakınlar bizim için her zaman en iyisini düşünür ve en iyisine karar verir. Zaman zaman, gençlere edindikleri tecrübelerin sonuçlarını anlatarak, kişilere ikazlarda bulunurlar. Amaçları, zamanında kendilerinin yaptıkları bir hatayı çocuklarının yapmasını önlemek veya başkalarının başına gelen kötü bir durumun sevdikleri çocuklarının başına gelmemesini sağlamaktır. Çünkü onların karşılaşacakları kötü bir duruma onlarla birlikte kendileri de üzüleceklerdir. Bütün bunlara rağmen, bazı dikbaşlı çocuklar, büyüklerinim sözünü dinlemez, hatta onlarla alay etmeye kalkarlar.
Böylelerinin başına mutlaka beklenen kötü durum gelir. Zamanında laf dinlemedikleri için pişman olurlar, ancak iş işten geçer ve bu saaten sonra bir faydası dokunmaz.

Büyüklerin ve tecrübeli yakınların sözlerine her zaman itaat edilmelidir. Kişi bundan asla karsız çıkmaz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.