Ülkemizin Biyolojik Zenginlikleri Nelerdir

Ülkemizin biyolojik zenginliklerinin neler olduğunu öğrenmek isterseniz sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizin biyolojik zenginliği; Asya ve Avrupa kıtalarında topraklarının olmasından kaynaklanmaktadır. Yine ülkede pek çok iklim yaşanır, değişik coğrafi nitelikler barındırır. Buda çeşitliliğe sebep olur. Ülkemizde bitki ve hayvan tür çeşitliliği oldukça fazladır. Türkiye’de 120 memeli, 413 kuş, 93 sürüngen 18 kurbağagil, 276 deniz balığı, 192 tatlı su balığı ve 60–80.000 böcek türün yaşamaktadırr. Bitki türleride oldukça çeşitlidir. Ülkede 9.000 bitki türü bulunmaktadır. Bu sayede Türkiye, biyolojik çeşitlilik bakımdan dünyada sayılı ülkelerden biridir.

Dünyada pek çok meyve ve sebzenin kaynağı ülkemizdir. Çevre bilimcilerin araştırmaları sonucunda kayısı, incir, kiraz, vişne ve bademin ana vatanının Türkiye olduğu saptanmıştır. Türkiye; yabani otlar bakımından çok zengin bir ülkedir. Ülkemizde 9 bin civarı bitki bulunur. Ayrıca çok çeşitli yabani hayvanada ev sahipliği yapar. Ülkemizde yüzbin civarında omurgalı ve omurgasız hayvan bulunur.

Ülkemizin; dünya üzerindeki konumu biyolojik çeşitliliği sağlamıştır. Türkiye Asya ve Avrupa arasında köprü görevi yerini tutar. Afrikanın kuzey tarafına ise daha yakındır. Göç eden kuşlar Asya kıtasını geçer. Bu sayede değişik kuş ırkları ülkemize girer. Çanakkale ve istanbul Boğazları; Marmara, Karadeniz, ve Ege Denizlerini birbirine bağlar.  Ülkemizde buzul olan kısımlarda  soğuktan kaçan canlılar bu denizlere göç eder.  Bu sayede denizlerde yaşayan balıklar ve diğer canlılar da oldukça çeşitlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.