Ülkemizdeki Çevre Sorunları Nelerdir?

Aşağıda ülkemizdeki çevre sorunları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde birçok çevre sorunları yaşanmaktadır. Bu çevre sorunlarının başında ise çevre kirlilikleri gelmektedir. Çevre sorunları, dünya genelinde küresel sorunlar olarak meydana gelmektedir. Ülkemizde çevre sorunları daha çok çevre kirlilikleri olarak meydana gelmektedir.

Çevre kirlilikleri maalesef ülkemizde de yaşanmaktadır. Hava kirliliği, toprak kirliliği, su kirliliği, ışık ve ses kirliliği en çok yaşanan kirliliklerdir. Çevre kirliliklerinin önüne geçilmesi gerekir. Aksi takdirde özellikle canlı hayatında aksamalar meydana gelir. Nesillerin hayatı risk ve tehdit altında olur.

Ülkemizdeki çevre sorunlarının başında genel olarak çevre kirliliği gelmektedir. Etrafın çöplerle dolu olması, çöp toplama ve biriktirme faaliyetlerinin düzensiz yapılması, denizlerin kirletilmesi, fosil yakıtlar nedeniyle havanın kirlenmesi, trafik nedeniyle hava kirliliği, ses ve ışık kirliliğinin oluşması söz konusudur.

Ülkemizdeki diğer çevre sorunları da küresel çevre sorunları olarak meydana gelmektedir. Toprak özelliklerinin değişmesi, bitki örtüsünün değişmesi, mevsim geçişlerinin gecikmesi, canlı neslinin tehlikeye girmesi söz konusu olmaktadır.

Çevre sorunlarının önlenmesi için çevre hakkında bilinçlendirme çalışmalarının yapılması gerekir. Geri dönüşüm ve geri kazanım tesislerinin kurulması gerekir. Doğal kaynakların korunması için önlemler alınması gerekir. Çevre sorunlarını aşmanın en basit yolu çevre hakkında eğitim ve öğretim çalışmalarının yapılması ve yeni nesle bu durumun en iyi şekilde anlatılmasını sağlamaktır.

Ülkemizdeki Çevre Sorunları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. elinize sağlık, Ülkemizdeki Çevre Sorunları Nelerdir? kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

  2. süpersiniz, ödevim Ülkemizdeki Çevre Sorunları Nelerdir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.